Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

IKEA’dan açıklama: “Köftelerimiz Bize Özgü Değil, Türk Tarifidir”

IKEA’dan açıklama: “Köftelerimiz Bize Özgü Değil, Türk Tarifidir”
Güncel

Sadece mobilya ile değil aynı zamanda restaurant menüleri ile de ünlü IKEA sonunda Meatballs adı verilen köfte menüsünün aslında kendilerine ait olmadığını kabul etti. İsveç’in resmi Twitter hesabından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada İsveç köftelerinin, Kral XII. Charles’ın 18. yüzyılın başlarında Türkiye’den getirdiği bir tarife dayandığını ve aslında İsveç’e özgü olmadığı açıklandı.

Kanada ve Amerika’da en çok satılan menü olan Meatballs yıllardır üzerinde İsveç bayrağı olan resimlerle lanse ediliyor ve bu da köfte menüsünün İsveç’e ait bir menü olduğu izlenimini veriyordu. Yapılan açıklama ülkenin Twitter hesabında bir çok tartışmaya yol açarken aynı zamanda Türkiye’den de bir çok tepki aldı. Yapılan yorumlar sadece köftenin değil aynı zamanda İsveç’te yaygın olarak kullanılan bazı içecek ve yemeklerinde Türkiye’den geldiğini savunuyor.

İsveç’in Uppsala Üniversitesinden bir araştırmacı ise kahve çekirdeklerinin ve lahana sarmasının da zamanında XII. King Charles tarafından Türkiye’ye getirilmiş olabileceğini söylüyor. King Charles 1697-1718 yılları arasında hüküm sürmüş ve bir dönem Osmanlı İmparatorluğunun bir parçası olan Moldova’ya bağlı Bender tarafında yaşamış.

Yapılan açıklama ve gerçeklerin talep edilmeden açıklanması Türkleri memnun ederken IKEA’nın mağazalarında ki menü isimlerini “Turkish Meatballs” olarak değiştirip değiştirmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked