Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada aile başına ne kadar çocuk yardımı ödüyor? Hesaplama Detayları!

Kanada aile başına ne kadar çocuk yardımı ödüyor? Hesaplama Detayları!
Güncel

Kanada Çocuk Yardımı ödemesi yani Canada Child Benefit (CCB) ödemeleri her yıl Temmuz ayından bir sonraki yılın Haziran ayına kadar aşağıdaki detaylar baz alınarak ödenmektedir.

 • Sizinle beraber yaşayan çocuk sayısı
 • Çocuk veya çocukların yaşları
 • Ailenizin yıllık net geliri
 • Çocuğunuzun “Fiziksel veya Ruhsal disability
 • Engelli Ödeme” sınıfına girip girmediği

Engelli Ödeme Programı detaylarını yazımızın sonunda okuyabilirsiniz.

Hesaplama ve Temel Ödemeler

Kanada hükümetinin resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre hesaplama işlemi her yıl tekrardan hesaplanacak şekilde aynı yılın Temmuz ve bir sonraki yılın Haziran ayları arasında bir önceki yılın geliri baz alınarak yapılır. Hesaplama sizin net geliriniz ve eşiniz ya da resmi partnerinizin geliri baz alınarak yapılır.

Yıllık geliriniz adjusted income adı altında geçer ve adjusted yani ayarlanmış denilmesinin sebebi bir yıl önce aldığınız çocuk yardımı veya engelli ödemesinin bu hesaplamaya katılmıyor olmasıdır. Evlilik durumunuz hesaplamada etkilidir bu yüzden evlilik durumunuzdaki değişiklikleri mutlaka bildirmeniz gereklidir.

Kanada çocuk yardımı yıllık aile net geliri 30.000 $ altında olan aileler için aşağıdaki şekilde hesaplanır:

 • 6 yaş altındaki her çocuk başına Yıllık $6,400 (aylık $533.33),
 • 6-17 yaş arasındaki her çocuk başına Yıllık $5,400 (aylık $450.00

Bu rakamlar yıllık net geliriniz 30.000 $’ın üzerine çıktığında düşmeye başlar.

 • $30,000 – $65,000 arası geliri olan TEK çocuklu ailelerde kesinti oranı %7’dir ve gelir 65.000 $ üzerine çıktığında buna ek olarak %3.2 daha kesinti yapılır.
 • $30,000 – $65,000 arası geliri olan İKİ çocuklu ailelerde kesinti oranı %13.5’dir ve gelir 65.000 $ üzerine çıktığında buna ek olarak %5.7 daha kesinti yapılır.
 • $30,000 – $65,000 arası geliri olan ÜÇ çocuklu ailelerde kesinti oranı %19’dur ve gelir 65.000 $ üzerine çıktığında buna ek olarak %8 daha kesinti yapılır.
 • $30,000 – $65,000 arası geliri olan DÖRT ve ÜZERİ çocuklu ailelerde kesinti oranı %23’dur ve gelir 65.000 $ üzerine çıktığında buna ek olarak %9.5 daha kesinti yapılır.

Kendi hesaplamanızı nasıl yaparsınız?

BURAYA tıklayarak Kanada hükümetinin resmi child benefit hesaplayıcı sayfasını açıp aşağıdaki resimde kırmızı ile çerçevelenmiş I ACCEPT butonuna tıklayarak açılan sayfadaki alanları doldurarak kendi hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Kanada Engelli Çocuk Yardımı (Child disability benefit) nedir?

Kanada engelli çocuk ödeme programı 18 yaşın altında ve min 12 ay süreli veya devam eden şiddetli fiziksel ya da ruhsal rahatsızlıkları olan çocukların ailelerine  genel çocuk yardımına ek olarak ödenen ekstra bir destek katkısıdır. Bu ödeme sürecinde çocuğun ailesine aylık  227.50 $ ve yıllık olarak toplam 2.730 $ ödenir ve bu ödeme tamamen vergiden muaftır. Çocuğunuzun bu program ödemesine uygun olup olmadığına doktorlar tarafından verilecek sağlık raporu baz alınarak karar verilir. Başvuru ve daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked