Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada Sağlık Sistemi 8 Ülke Arasında En Son Sırada Yer Aldı

Kanada Sağlık Sistemi 8 Ülke Arasında En Son Sırada Yer Aldı
Güncel

Kanada Sağlık Sistemi 8 Ülke Sıralamasında En Sonda

Kanada sağlık sistemi The New York Times tarafından yapılan ve 8 ülkenin değerlendirildiği sıralamada en sona kaldı.

Son 2 seçim döneminde sağlık sisteminin iyileştirileceğine dair verilen sözlerin ne yazıkki faaliyete geçirilemediği Kanada bu analiz sürecinde İngiltere, Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturalya, Amerika ve Singapur ile yarıştı.

Kriterler

Yapılan analizlerde ülkelerin sağlık sistemleri;

  • uygulanabilirlik,
  • vatandaşlarına olan maliyet
  • nüfusa göre varolan doktor ve hastane sayısı
  • bekleme süreleri
  • teknoloji
  • tedavi sistemleri

ve varolan talebi karşılayabilmesi gibi bir çok farklı açıdan değerlendirildi.
Daha ilk turda İngiltere ile Kanada arasında yapılan karşılaştırmada Kanada 5 sağlık uzmanının 4 tanesi tarafından yetersiz olarak oylandı ve bu karşılaştırmada sadece 1 adet uzmandan yeterli oy alabildi. Kanadalıların ücretli ve yetersiz olarak görüldüğü için beğenmediği Amerikan Sağlık Sistemi bile ne yazıkki bu analizde Kanada’nın üzerinde yer aldı.

Hernekadar Kanada sağlık sistemi ücretsiz olsada sunulan hizmet ve yetersiz doktor & hastane sayısı ile beraber uzun bekleme süreleri Kanada’yı bütün analizlerde aşağı çekti. National Post tarafından bu durum “Kanada sağlık sisteminin zayıf gösterilmesinin tek nedeni uzun bekleme süreleridir” şeklinde değerlendirildi.

Yapılan analiz sonuçlarında gün içerisinde sağlık profesyonellerine başvuran Kanada’lıların sadece %43’ünün aynı gün içerisinde tedavi alabildiği, Kanadalıların yarısının acil servislerde minimum 2 saat beklediği ve bir uzmandan randevu alabilmek için beklenen sürelerin min 2-3 ay olduğu sonuçları dikkat çekti. Özellikle büyük nüfusa sahip şehirlerde bu süreler kış mevsiminde hastanelerin acil servislerinde bile 7-8 saate kadar çıkabilmekte.
Bu analizde ülkelerin sağlık sistemlerine ayırdıkları bütçeler bekleme süreleri ve kaliteli tedavi süreci ile doğru orantılı olarak yer aldı. İngiltere hariç diğer ülkelerin hepsi sağlık sistemlerine Kanada’dan daha fazla bütçe ayırıyor. Kanada hükümetine göre ise uzun bekleme süreleri tamamen uzman yetersizliğinden kaynaklanmakta. Kanada ülkesine göçmen olarak gelen doktorlara ek eğitim, yerleştirme ve klinik açma konusunda kredi desteği gibi bir çok konuda yardımcı olsada bu adımlar ne yazıkki varolan talebi karşılayamıyor.

Kanada’da ki Türk Doktorları, Diş Hekimlerini ve Eczaneleri görmek için buraya tıklayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked