Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Uçakta Dağıtılan “Beyan Kartı” (Declaration Card) Nasıl Doldurulur?

Uçakta Dağıtılan “Beyan Kartı” (Declaration Card) Nasıl Doldurulur?
Güncel Vize

DECLARATION CARD / BEYAN KARTI

Kanada’ya daha önce gelmiş olanlar Kanada’ya inmeden önce uçakta hostesler tarafından dağıtılan ve herkesin doldurulması gerekli olan Declaration yani Beyan Kartını bilirler. Kanada Sınır Hizmetleri Dairesi bu formun Kanada’ya gelen tüm yolcular tarafından doldurulmasını talep etmektedir. Genelde bu basit bir form olsada formdaki bazı detaylar önemlidir ve özellikle Kanada’ya ilk defa tek başına gelen veya İngilizce bilmeyenler için zorlu olabilmektedir. Form doldurma esnasında aklınıza takılanlar için her zaman hosteslere danışabiliyor olsanızda THY haricindeki Türkçe hizmet verilmeyen uçuşlarda sıkıntılı olabilmektedir.

Bu yazımızda bizlere en çok sorulan alanlar ile ilgili detaylı açıklamaları ve devamında da formun tarafımızdan sizlere örnek oluşturması için doldurulmuş halini görebilir ve bilgisayarınıza indirip yazıcıdan çıktı almak sureti ile yolculuk yapacak kişiye verebilir ya da varsa o kişinin cep telefonuna direk indirebilirsiniz. Örnek form kısa cümlelerle ve belirli bir yaş üzerindeki aile bireylerinin kolaylıkla anlayabilmesi için basite indirgenmiştir.

Currency and/or Monetary Instruments / Para veya Parasal Değerler

Bu bölümde öncelikle her bir yolcunun kendi kartındaki beyan bilgilerinden sorumlu olduğunu ve eğer beraber veya aile olarak seyahat ediliyorsa tüm aile toplamı düşünülerek yanıt verilmemesi gerektiğini lütfen unutmayınız. Beyan kartının bir amacıda sınır güvenliğine beraberinizde getirdiğiniz para veya parasal malların $10.000 Kanada Doları veya üzerinde olup olmadığının bildirilmesidir. Buradaki amaç genelde yanlış anlaşılmakta ve sadece çantanızda veya cüzdanınızda bulunan nakit para olarak değerlendirilmektedir.

Bu alanda sizinle beraber o an çantanızda, cebinizde ya da bavulunuzda nakit para ve/veya paraya çevrilebilecek parasal kıymetlerin değerinin 10.000 Kanada dolarını aşıp aşmadığının YES veya NO olarak işaretlenmesi yeterlidir. Benim yanımda $10.000’dan fazla var ama iner inmez ya da ertesi gün okula veya bir yatırıma harcayacağım şeklinde düşünüp NO olarak işaretlemeniz tavsiye edilmez. Uçaktan iner inmez ne yapacağınızdan bağımsız olarak mutlaka bu alan o anki durum düşünülerek işaretlenmelidir.

İŞARETLEMEZSEM NE OLUR?

Eğer yanınızda $10.000 üzerinde para veya parasal değer varsa bunu Beyan Kartında beyan etmez iseniz ve bu durum hava alanı polisi tarafından saptanırsa hava alanında uzun saatler süren sorgulamalara maruz kalabilir veya aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz;

  • Hava alanı polisi bu paraya el koyabilir
  • Paranın toplam değeri üzerinden para cezası alabilir
  • Suç kaydınıza işlenebilir
  • Hakkınızda adli takibat başlatılabilir

Home Address / Adres Alanı

Bu alan ne yazıkki form üzerinde herhangi bir kısa not ya da parantez açıklaması içermediğinden fazlası ile karışıklığa yol açabilmektedir. Bir çok kişi bu alana Kanada’da gideceği ve kalacağı adresi yazmaktadır fakat aslında Home yani sizin sürekli yaşadığınız sabit EV adresiniz sorulmaktadır. Daha detaylı açıklayacak olursak eğer Kanada’da yasal olarak sınırsız oturma iznine sahip iseniz tabiki Kanada adresinizi yazabilirsiniz fakat turist ya da öğrenciler gibi geçici vize sahiplerinin bu alana Türkiye adreslerini yazmaları gerekmektedir.

Bu kısımda Posta Kodu, Şehir ve Ülke adlarının girilmesi için ayrı bölümler olduğundan hepsini ilk satırdaki küçük adres kısmına sığdırmaya çalışmadan önce o alanları doldurmanız daha iyi olacaktır. Adresin girileceği alanda Türkiye adreslerinin genelde uzun olduğu düşünülerek SK, APT, NO, CD gibi kısaltmalar yapılabilir. EYALET alanı ise boş bırakılabilir.

Duration of Stay

Bu kısım aslında bir çok kişinin rahatlıkla doldurabileceği bir alan olsada bizlere gelen emaillerde bu alanda yapılan yazım hatalarının Kanada’da bulunulan süre içerisinde bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı tarafımıza sürekli sorulmaktadır. Bu alanda Kanada’da kalacağınız süre GÜN olarak sorulmaktadır. Gün sayısının girileceği alanın hemen yanında “days” olarak belirtilsede aceleden ay olarak giriş yapılabilmektedir. Böyle bir yanlış yaptı iseniz üzerinde düzeltme yapabilir ya da yeni bir talep edebilirsiniz. Eğer bu yanlışın farkına sonradan vardı iseniz panik yapmanıza gerek yok. Kanada’da kalacağınız süreyi aldığınız resmi vize belirler bu formda yaptığınız bir hata vizenizi etkilemez.

Lütfen unutmayınız, Beyan kartı üzerindeki herhangi bir alanı yanlış doldurdu veya hatalar yaptı iseniz her zaman bir yenisini talep edebilirsiniz.

Beyan Kartının PDF halini görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız.

Beyan Kartının RESIM (JPEG) halini görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız.

Ayrıca Katalog Kanada cep telefonu uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz indirerek Kılavuz menüsü altından da yeni ve güncellenmiş hali ile Beyan Formuna ulaşabilir ve uçakta telefonunuzu Uçuş Moduna alarak uygulama içerisinden offline olarakta bu forma ulaşabilirsiniz.

Katalog Kanada cep uygulaması ücretsiz indirme linkleri;

iPhone Telefonlar için: https://itunes.apple.com/ca/app/katalog-kanada/id1042278547?mt=8

Diğer Telefon Markaları için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.app.p2704AF&hl=en
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked