Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada’da Yaşamanın  Artı ve Eksi Noktaları

Kanada’da Yaşamanın  Artı ve Eksi Noktaları
Güncel

Kanada’da Yaşamanın  Artı ve Eksi Noktaları

Bu konuya genel olarak yaklaşacak olursak, tabiki öncelikle sadece Kanada’da değil kendi doğup büyüdüğünüz ülke haricinde herhangi başka bir ülkede yaşamak ilk bir kaç yıl zor olacaktır. Örneğin; Ankara ya da İstanbul’da doğup büyüdüğünüzü ve Adana ya da Gaziantep’e tayininizin çıktığını düşünün. Bu tayin durumunda bile oturup gidip gitmemeyi düşünürsünüz ve uykularınız kaçar. Gözünüzü korkutan ve uykularınızı kaçıran aslında gideceğiniz şehre alışık olup olmamak değildir, kurulu düzeninizi ve dostlarınızı bırakıp iklimi bile farklı olan yepyeni bir çevreye giderek orada yeni bir hayat kuracak olmanızdır. Bu yeni hayatınızda yeniden ev tutacak, yeniden fatuları üzerinize alacak, yeni dostlar edinecek ve yeni hayatınıza gün be gün alışmaya çalışacaksınız.

Konu Kanada’da yaşamak ve Kanada’ya taşınmak söz konusu olduğunda ise yukarıdaki örnekten farklı olarak yapacağınız tek şey yeni bir dil öğrenmektir. İstanbul’dan Adana’ya taşındığınızda hissedeceğiniz ve yaşayacağınız bir çok yeni deneyim Kanada veya diğer ülkeler için de geçerlidir. Belki ekstradan banka hesapları açmanız ve ya araba almanız gerekebilir ama bunlar ufak teferruatlardır.

Hatta başka bir ülkeye yerleştiğinizde hayatınız bir çok farklı yönden olumlu olarak gelişmeye devam edecektir. Çevreniz ve konuşulan dil değiştiği için yıllardır uyguladığınız klasik hayat rutininden kurtularak tekrardan yeni şeyler öğrenmeye başlayacak, yeni bir ülke görecek, yeni bir dil konuşacak, farklı kültürler tanıyacak ve bir çocuk gibi etrafınızdaki bu yeni dünyayı tanımaya başlayacaksınız.

Doğup büyüdüğünüz yerden aynı ülke içinde başka bir şehre gittiğinizde çekeceğiniz hasreti burada da çekeceksiniz. Ama inanın bize yeni hayatınızı kurmakla o kadar meşgul olacaksınız ki bu hasretlik süreci Kanada’da çok daha kısa sürecek. Özellikle kendi ülkenizde hep şikayet ettiğiniz olayları ve örnekleri burada göremeyip tam tersine farklı kültürlerden milyonlarca insanlın birbirine saygılı olarak nasıl tek bir toplum halinde yaşadığını gördüğünüzde kararınızla bir kez daha gurur duyacaksınız.

Kanada’da yaşamanın artıları

 • Günlük yaşamınızda ve hayatınızın her aşamasında insanların birbirine saygılı olduğu bir ülkede HUZURLA yaşayacaksınız.
 • Çocuğunuz gelecek kaygısı olmadan iyi bir eğitim alarak büyüyecek ve dünya vatandaşı olacak.
 • İngilizceniz yeterli olmasa bile kimse sizinle dalga geçmeyecek ve hayatınızı kolaylıkla idame ettirebileceksiniz.
 • Dini kullanarak insanları kontrol eden ve hile ile uzun yıllar boyunca iktidarda kalan bir hükümet tarafından hiç bir zaman sömürülmeyceksiniz.
 • Devletten kredi alarak belkide hep yapmak isteyip şartlardan dolayı yapamadığınız bir mesleğin eğitimini alabileceksiniz.
 • Ya da gene devletten kredi alarak hep hayalini kurduğunuz kendi işyerinizi açabileceksiniz.
 • İş bulmak için torpile ihtiyacınız olmayacak. Belki ilk yıllarda ağır işlerde çalışacaksınız fakat en azından işinizde harcadığınız emeğin karşılığını maddi olarak alabileceksiniz.
 • İş bulamazsanız iş bulma sürecinde size gerçekten yardımcı olacak kurumlar olacak ve işsiz kaldığınız süreçte devlet size maddi olarak destek olacak.
 • Trafikte sinir olmadan seyahat edebilecek ve hem araba hem de benzin fiyatları konusunda dünyanın en uygun ülkelerinden birinde yaşıyor olacaksınız.
 • Kanada pasaportu ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz gidebileceksiniz. Bu Türkiye ile Kamboçya arasında vizelerin kaldırılmasından çok daha farklı bir ayrıcalıktır.
 • Hem aklınıza gelen bütün Türk ürünlerini Kanada’da bulabilecek hem mutfak ve et ürünlerini hem de kıyafet giyim ürünlerini Türkiye’ye oranla çok çok çok daha ucuza alabileceksiniz.

Kanada’da yaşamanın eksileri

 • Her ne kadar dünyanın en yaşanılabilecek ülkelerinden birisinde dahi olsanız yoğun bir şekilde aile ve dost özlemi çekeceksiniz.
 • Türkiye ile Kanada arası uçakla yaklaşık 11-12 saat olsada uçak biletleri pahalı olduğundan her istediğinizde gidemeyeceksiniz.
 • Türkiye’de ki sıcak iş ve arkadaşlık ortamını arayacaksınız.
 • Her ne kadar karşılığını alsanızda ilk yıllarınızda bir düzen kurana kadar ağır ve zorlu işlerde çalışacaksanız. (şanslı olanlar, iyi bir eğitim ve iş geçmişine sahip olup ingilizce sorunu olmayanlar hariç)
 • İngilizceniz iyi değilse ve isteseniz bile belirli bir seviyede kalıyorsa kendinizi bir çok ortamda hep eksik hissedeceksiniz. Fakat dediğimiz gibi genede bu hayatınızı devam ettirmenize bir engel değildir.
Not: Eğer unuttuğumuz artı veya eksiler varsa affola. Herkesin kendine göre farklı deneyimleri olduğu düşünüldüğünde bu listenin neden bu kadar genel olduğunu konusunda bize hak verebilirsiniz.

Evet şimdi yapmanız gereken artı ve eksileri okuyup gerçekten ne istediğinize karar vermek. Karar sürecinizde unutmamanız gereken nokta ise istediğiniz veya burada olmayacak diye düşündüğünüz zaman Türkiye’ye her zaman geri dönebilecek olmanız. Tabiki tası tarağı sattık geldik bir daha nasıl dönüp herşeye gene baştan başlarız diyenler için de söylemek istediğimiz güzel bir söz var:

Bulunduğun Yer Seni Memnun Etmiyorsa Yerini Değiştir – Ağaç değilsin ya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked