Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanadaya Yeni Gelenler İçin “Yapılacaklar” Listesi

Kanadaya Yeni Gelenler İçin “Yapılacaklar” Listesi
Göçmenlik Güncel

Kanadaya yeni gelenlerin veya gelecek olanların en çok sorduğu ve en çok ihtiyaç duyulacak adımların listesini bu yazımızda bulabilirsiniz. Biliyoruz ki başvuru veya vize gibi işlemler sizi zaten fazlası ile yordu. Ama emin olun bu daha sadece başlangıç, asıl zorlu süreç yeni başlıyor. İşte Kanada’da ki yeni hayatınıza daha başlamadan ve devamında Kanadaya geldikten sonra yapmanız gereken en önemli adımlar ve yapılacakların kolaydan zora sıralanmış listesi:

KANADAYA GELMEDEN 2-4 AY ÖNCESİ

 • Gideceğiniz şehrin resmi web sitesini ziyaret edin: Bu web sitelerinde gideceğiniz bölge, iş ve ev piyasası, okullar, rekreasyon ve daha bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • İş ve İşyeri Geçmişi : Daha önce çalıştığınız işyerlerinden yaptığınız iş ile ilgili detaylı referans mektupları alın. Mümkünse bu belgeleri antetli kağıda İngilizce olarak isteyin ya da sonradan çevirisini yaptırın. Kanada’daki eyaletlerin kariyer ve istihdam bilgilerinizi tanıma durumları farklı olabilir. Ayrılmadan önce akreditasyon kursları / testleri düzenlemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgiyi www.jobbank.gc.ca adresinde bulabilirsiniz.
 • Resmi Okul Evraklarının Toplanması: Diploma ve sertifikalar, transkriptler, program açıklamaları ve ayrıntılı kurs bilgileri, dil kursları test sonuçları ve akreditasyon dökümanlarınızı mutlaka temin edin. Ayrıca belgelerinizin resmi tercümelerini de almanız tavsiye edilir.
 • Diğer Resmi Evraklar: Varsa ve gerekli ise Hastane ve ilaç raporlarınız, aşı kartlarınız ve sağlık geçmişiniz, evlilik veya boşanma belgeleriniz, ehliyet – kimlik gibi diğer belgeler.
 • Aylık Yaşam Giderlerinizi Hesaplayın: Kanada’da nerede yaşayacağınızı, ne tür bir konaklama istediğinizi ve ulaşım, eğitim, yemek, kıyafet, yardımcı programlar, eğlence ya da çocuk aktivite ve kursları gibi diğer ihtiyaçların neler olduğunu düşünüp fiyat araştırması yapın. Bu bilgilerin detaylarına www.kanadadabirturk.com web sitesinden veya Katalog Kanada ücretsiz cep uygulamasındaki KILAVUZ menüsünden ulaşabilirsiniz. Katalog Kanada cep uygulamasını indirmek için telefonunuzdaki Apple veya Google store’da arama kısmına Katalog Kanada yazmanız yeterlidir.
 • Beraberinizde neler getirmek istediğinize karar verin: Bu madde detayı için daha önce yayınladığımız Kanadaya Gelirken Yanınızda Getirebileceğiniz Ürünler adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.
 • Fotokopi: Bütün hayatınızla ilgili her türlü resmi ve orjinal evrağınız bavulların içinde veya sizinle beraber seyahat edeceğinden bu belgelerin birer kopyasını alıp mümkünse ve bütçeniz el veriyorsa noterden bu kopyaları tasdik ettirip saklamanız çok önemlidir.
 • Kanada Doları Almaya Başlayın: Kanada Doları döviz büroları ve bankalarda Amerikan dolarına oranla çok daha az bulunur. Dolayısı ile 3-6 ay öncesinden ilk aylarca size destek olacak kadar bir rakamı Kanada Dolarına çevirmeye başlayın.
 • Sağlık Sigortası:
  • Eğer Eğitim yolu ile geldi iseniz her okul genelde bir sigorta firması ile anlaşmalıdır ve o okula özel öğrenci indirimleri mevcuttur. Okulunuz ile email ile iletişime geçerek bu durumu sorunuz.
  • Göçmen veya Start-up programı ile gelenlerin başvurduktan sonra sağlık kartlarının ellerine ulaşması 1-3 ayı bulabilmektedir dolayısı ile önemli bir saglık durumunuz varsa geçici olarak bir sigorta yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda Kanada Hükümeti sağlık kartınız gelene kadar geçici bir sağlık koruması temin edebilir bu konu ile ilgili detaylı bilgiye cic.gc.ca sitesinden ulaşabilirsiniz.
  • Unutmayın sağlık güvenceniz yoksa en ufak bir doktor ziyaretinde bile min $100 gibi bir ücret ödersiniz ve bu sadece muayene ücretidir. Ambulans, tahlil, film ve tedavi gerektiren durumlarda bu rakamlar binlerce dolara ulaşabilmektedir.
  • İltica ederek Kanadaya yeni gelenler geçici sağlık korumasından faydalanabilir.
 • Konaklama: Katalog Kanada cep uygulamasında EMLAK kategorisindeki Türk emlakçılar ile iletişime geçerek varış öncesi konaklamanızı ayarlayabilirsiniz. Oteller ve hatta AirBnB bile kur farkı düşünüldüğünde bütçenize kısa sürede umduğunuzdan çok zarar verebilir.

KANADAYA VARIR VARMAZ

 • SIN Numarası: Work Permitiniz olsada çalışabilmek için SIN numarası almanız gerektiğini unutmayınız. Google üzerinden bulunduğunuz şehirdeki Service Canada ofislerine randevusuz giderek SIN numaranızı alabilirsiniz.
 • Sağlık Kartı: Başvurduktan sonra gelmesi 1-3 ay sürebileceğinden Kanadaya yeni gelenlerin gelir gelmez bulunduğunuz eyaletin resmi web sitesine giderek sağlık kartına hangi kurum veya merkezlerden başvurabileceğinize bakınız. Örneğin Ontario eyaleti için Service Ontario ofislerinden bu başvuruyu yapabilirsiniz.
 • Kanada Çocuk Yardımı Ödemesi: Kanada hükümetine başvurarak çocuklarınız için aylık para desteği alabilirsiniz. Başvuru için buraya tıklayarak bilgi alabilir ve başvurunuzu online yapabilirsiniz. Bu hizmetten kimler yararlanabilir;
  • Kanada Permanent Residence sahipleri
  • Kanada Vatandaşları
  • Protected Person yani Kanad’ya iltica başvurusu yapıp başvurusu mahkeme sonrası kabul edilenler.
  • Son 18 ayını Kanada’da geçirmiş geçici çalışma iznine sahip herkes.
 • Kanada Banka Hesabı: Banka hesabı ile ilgili detaylı bilgiye Katalog Kanada ücretsiz cep uygulamasındaki KILAVUZ menüsünden ulaşabilir Kanada bankaları, hesap çeşitleri ve nasıl hesap açılacağı ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz.
 • Internet: İnternet Kanadaya yeni gelenler için ilk etapta halledilmesi gereken adımlardandır. İnternet başvurusu yaptıktan sonra evinize gelip bağlanması ve aktive edilmesi 3-15 gün sürebildiğinden bir an önce Internet başvurunuzu yapın. Başlangıç için tavsiye edilen internet sağlayıcılar:
 • Konaklama Detayları: 
  • Eğer bir apartmanda yaşıyorsanız apartmanlarda bulunan Buzzer adlı giriş kontrol sistemi için apartman yöneticisi (superintendent veya building manager olarak geçer) veya bina yönetimi ile görüşerek giriş kodunuzu alınız. Ayrıca çöp ve diğer sunulan hizmet ve tesisler hakkında bilgi alınız.
  • Evde yaşayanlar bulunduğunuz bölgenin ve şehrin sitesine girerek çöp günleri ve geri dönüşüm detayları hakkında bilgi alınız. Yeni bitmiş bir eve taşınıyorsanız Canada Post ile görüşerek Posta Kutusu anahtarı temin etmeniz gerekebilir.
 • Ulaşım: İlk etapta araba almayı planlamıyorsanız gene bulunduğunuz bölgenin ve şehrin sitesine girerek ulaşım seçeneklerine bakınız ve Google Maps üzerinden size yakın otobüs duraklarını öğreniniz. Bir çok ufak market otobüs bileti satmaktadır fakat aylık Paso almak isterseniz ana ulaşım duraklarını ziyaret etmeniz gerekir.
 • Sağlık Kurumları: Kanada’da sadece kayıtlı hastaları kabul eden klinikler (Health Clinic) ve herkese açık klinikler (Walk-In Clinic) bulunur. İlla bir doktora kayıtlı olmanıza gerek yoktur fakat düzenli kontroller gerektiren sağlık sorunlarınız varsa internette size yakın yeni hasta kabul eden klinikleri araştırınız. Bir çok klinikte bekleme listesi olduğundan başvurunuzu hemen yapınız zira size kayıt sırası gelmesi uzun bir süreç alabilir. Çocuğunuz içinde çevrenizdeki Pediatrist’leri araştırıp onlarada bizzat giderek veya bazılarında internet üzerinden kayıt başvusuru yapabilirsiniz. 
 • ACİL DURUMLAR: Acil durumlar için çevrenizdeki genel sağlık ocaklarını yani Walk-In Clinic’leri ve Hastanelerin adres ve iletişim bilgilerini araştırınız.
 • Okul ve Eğitim: Herzamanki gibi bulunduğunuz şehrin resmi web sitesinden eğitim bölümüne giderek çevrenizdeki okul kurullarını (School Board) araştırabilir ve size uygun olan okullar ile kayıt başlangıç tarihlerini görebilirsiniz.
 • Ehliyet: İlk etapta araba almayı planlamıyorsanız bile Ehliyetinizi hemen almanız önemle tavsiye edilir çünkü sigorta firmaları ehliyet sürenizide fiyatlandırmaya dahil eder. Ayrıca ehliyetinizi bir çok resmi işlemde resmi kimlik olarak kullanabilirsiniz. Ehliyet Kanadaya yeni gelenler için ilk etapta önemle tavsiye ettiğimiz adımlardan birisidir.

Bu yazımızda yer alan bir çok maddenin detaylı içeriğine ve Kanadaya yeni gelenler için rehber niteliği taşıyan diğer başlıklara Katalog Kanada cep uygulamamızdaki KILAVUZ menüsünden de ulaşabilirsiniz.

Katalog Kanada İndirme Linkleri:

Apple Telefonlar için: https://goo.gl/otckAk

Android Telefonlar için: https://goo.gl/AnpwC7Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked