Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada 7-9 Mayısta Tüm Cep Telefonlarında Alarm Denemesi Yapacak

Kanada 7-9 Mayısta Tüm Cep Telefonlarında Alarm Denemesi Yapacak
Güncel

ALERT READY CANADA

Tüm Kanada genelindeki tüm mobil telefonlar 7-9 Mayıs tarihlerinde ülke genelinde uygulanmaya başlayacak Alert Ready Canada isimli acil uyarı sisteminin test edilmesi amacı ritmik bir titreşim ya da melodi ile çalacak. Kanada hükümetinin çok yakında aktive edeceği bu sistem ile halk güvenliğinin ülke genelinde ya da özel bir bölgede tehdit altında olduğu durumlarda cep telefonları ile halk uyarılacak.

Kanada Radyo-Televizyon ve İletişim Komisyonunun yaptığı duyuruya göre ambulans alarmına benzeyen bu ses Kanada’daki LTE ağına sahip tüm uyumlu cep telefonlarında 7 ve 9 Mayıs tarihleri arasında en az 1 kere çalacak. İleride bu acil durum uyarılarının federal, eyaletsel ve bölgesel yönetimler tarafından acil güvenlik önlemi amacı ile doğal afetler, savaş  vb durumlarda kullanılacağınıda açıklayan komisyon bu programı Alert Ready adıyla yürütecek.PEKİ NE YAPMANIZ GEREKLİ?

Önümüzdeki hafta içerisinde bu uyarı telefonunuzda belirdiğinde ise herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Bu uygulamada aynı zamanda o anki acil duruma göre yapılması gerekenler ve güvenlik önlemleride gene cep telefonlarına mesaj veya bildiri olarak gönderilecek.

Hollanda’da uzun yıllardır uygulanan bu sistem sokaklardaki sirenlerin her ayın ilk Pazartesi günü 1 dakika 26 saniye boyunca çalması şeklinde uygulanıyor. Eğer alarmlar bu süreden daha fazla ve farklı ritimlerle çalarsa bu ülke genelinde bir acil durum uyarısı olduğunun göstergesi. Kanada ise bu acil durum uyarısını yaygın mobil telefon kullanımından faydalanarak uygulayacak. Cep telefonu hattınız ne olursa olsun eğer Kanada’da yaşıyorsanız sizde bu test uygulamasına dahil olacaksınız.

Kablosuz bir mobil cihazın bu uyarıları alabilmesi için;

  • LTE ağına sahip bir akıllı telefon olması (diğer adı ile 4G LTE network)
  • Wireless Public Alert (WPA) uyumlu olması
  • Acil durum uyarı gönderildiği an itibari ile LTE ağına bağlı olması

gerekmektedir.

TELEFONUNUZ BU SİSTEM İLE UYUMLU MU?

Buraya tıklayarak Alert Ready programı ile daha fazla bilgi alabilir, uyarı tonunu oynatarak dinleyebilir ve mobil cihazınızın yeni uyarı sistemi ile uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked