Map Search

Map Search

0.1 km
Search

Edmonton Turk Kanada Dernegi

TCS Hakkında

Turkish Canadian Society of Edmonton (TCS) az sayıda Türk kökenli Edmontonlular ve onların arkadaşları tarafından 1976 yılında resmen kurulmuştur. İlk kurulduğunda amacı Turkiye, Türk kültürü ve tarihini Alberta’lılara tanıtmak olan derneğimiz, ilerki yıllarda kente taşınan göçmenlerin sayısının da artmasıyla yeni gelenlere yardımcı olmak ve onların taşındıkları bu yeni ülkeye daha kolay adapte olabilmeleri için yardımcı olmayı da ikincil bir amaç edinmiştir.

Bugün TCS, sahip olduğu dernek binasında çeşitli kültürel, eğitimsel ve dini etkinlikler düzenlemektedir. Yıllar geçtikçe Edmonton’a Türkiye’den gelen göçmenlerin arasındaki çeşitlilik arttıkça bazı gruplar kendi dernek ve kurumlarını oluştursalar da, TCS Edmonton’daki tüm etnik, dini, ve sosyo-ekonomik grupları biraraya getiren, halkımızın kaynaşmasını sağlayan birleştirici bir kurum olmaya çaba göstermeye devam edecektir.

Tarihçe

Derneğin eski başkanlarından Melahat Kahyaoğlu ile 2001 yılında Merhaba Dergisi tarafinda yapılan bir söyleşide belirtildiği üzere derneğimizin kuruluş hikayesi şöyledir:

Herşey 1967 yılında Berlin’de AEG firmasında karı koca tercüman olarak çalışmakta olan Kahyaoğlu ailesinin Edmonton’a göçmen gelmesiyle başlamış.

O zamanlar Edmonton’da sadece 3-5 Türk ailesi varmış. Büyük bir Türk toplumundan gelip o zamanlar köy gibi bir yer olan Edmonton’da yaşamaya başlayan Kahyaoğlular bu duruma çok sıkılmışlar. Geriye dönmeyi bile duşünmüşler. Sonra kendi çektikleri sıkıntıya düşmesinler diye her yeni gelen Türk aileye yardım etmeye başlamışlar. Böylece seneler geçmiş, yalnızlıklarını unutmuşlar ve toplumları kalabalıklaşmış. Derken bir gün Alberta Hukümeti’nden bir mektup almışlar. Mektupta “Sizi vatandaşlarınıza yaptığınız yardımlardan dolayı tebrik ediyoruz ve sizi Türk Cemiyeti Başkanı seçtiğimizi bildirmek istiyoruz. Cemiyeti kurma görevini size veriyoruz. En kısa zamanda haberlerinizi bekliyoruz ve muvaffakiyetlerini diliyoruz” deniliyormuş.

Melahat Hanım bu mektuptan herkese bahsetmiş, çeşitli fikirler belirtilmiş ama ortak bir karara varılmamış. Zaman geçmiş ve Kahyalıoğlu çifti hükümetten resmi toplantılar için davetiyeler almaya başlamış. Kahyalıoğlu çifti bu davetlere katılıp malumatlar almışlar ve çevrelerini Türk toplumu ve Türkiye hakkında bilgilendirmişler. Zaman geçtikte daha da kalabalık bir toplum haline gelmişler ve bir gün Melahat Hanım’la Dr. Talip Bey bu konuda konuşurlarken derneği artık resmen kurmanın vaktinin geldiğine karar vermişler. Dr. Talip Bey’in muayenehanesinin salonunda hep beraber toplanılmış ve kurucu üyeler seçilmiş: Tarık Karslı, Sudi Kocaoğlu, Melahat Kahyalıoğlu, Dr. Talip Talibi ve Ahmet Çetin. Sonra Dr. Talip Bey’in muayenehanesinin üst katındakı daireyi kiralayıp Türk ve ecnebi dostlarına bir parti vermişler.

Şöyleşinin sonunda Melahat HanımTCS’in kuruluş hikayesini şöyle bitiriyor: “Hepimiz çok mutluyduk. Edmonton’lu bütün Türk vatandaşların çeşitli fedakarlıklarları, çalışmaları ile bugünkü duruma gelen cemiyetimizde az veya çok hepimizin emeği vardır ve bundan sonra da olacağına eminim.”

Opening Hours

Monday

-

Tuesday

-

Wednesday

-

Thursday

-

Friday

-

Saturday

-

Sunday

-

Address

Our Address:

15450 105 Ave. Edmonton, T5P 2M2 Alberta

GPS:

53.5482619, -113.58837690000001

Telephone:
Contact Owner

Claim Listing

Lorem ipsum dolor sit amet

Claim Listing