Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada’nın 2019 Göçmenlik, İltica ve Vatandaşlık Planları! 1 Milyon Göçmen Alınacak!

Kanada’nın 2019 Göçmenlik, İltica ve Vatandaşlık Planları! 1 Milyon Göçmen Alınacak!
Göçmenlik Güncel

Kanada hükümetinin resmi web sitesinde yayınlanan yazıda 2018-2019 dönemi için planlanmış ve bakanlık onayından geçmiş yeni uygulamalar açıklandı.

Göçmenlik, İltica ve Vatandaşlıktan sorumlu bakan Ahmed Hussen tarafından yapılan açıklamada 2019 sürecinde Kanadanın büyümeye devam ederek son yıllardaki en yüksek göçmen alım rakamlarına ulaşılacağı, iltica süreçlerinin hızlandırılarak Kanada iltica sisteminin suistimal edilmemesi ve düzensiz göçün engellenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Aşağıda detaylı olarak Kanada’nın 2019 yılında uygulamaya başlayacağı yeni Göçmenlik, İltica ve Vatandaşlık sistemi planlarına göz atabilirsiniz.

1 – Önümüzdeki 3 yılda 1 milyondan fazla Göçmen

Kanada hükümeti önümüzdeki 3 yıl boyunca daha çok göçmen alabilmek için yeni “çok seneli göçmenlik seviyesi” planını devreye sokuyor. Hükümet 2018 yılında göçmenlik rakamını 290.000 ila 330.000 arası göçmen almayı planlıyor. Bu rakamın çoğunluğu 2018 yılının kalan kısmında beklenirken toplam yıl rakamı baz alındığında Kanada’nın son yıllarda aldığı en büyük göçmen sayısına ulaşılıyor.

2019 yılında ise bu rakam 350.000’e kadar çıkarılırken 2020 yılında da 360.000’e kadar çıkacak. 3 yılın toplamı alındığında ise 2020 yılı sonuna kadar 1 milyonun üzerinde göçmenlik verilmiş olacak.

Göçmen alımında yapılacak artış varolan Kanada göçmenlik meslek kategorilerinin ve onlara ait alt kategorilerin arttırılması ve güncellenmesi ile desteklenecek. Başvuru – sonuç sürelerininde kısaltılması hedefleniyor. Kanada göçmenlik ile ilgili her türlü bilgiye ve başvuru yapılacak alanlar ve meslekler listesine www.kanadadabirturk.com adlı web sitesinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

2- Ekonomik Göçmenlik

Bakanlık, mevcut ekonomik programlama paketini izlemeye ve gözden geçirmeye devam edecek ve Kanada’nın göçün ekonomik faydalarını en üst düzeye çıkarmasını sağlamak için işe alım ve spesifik beceri gereksinimlerini ele alan alanlarda yeni yenilikçi yaklaşımlar önermeye devam edecektir.

Bakanlık, yeni çok yıllı Kanada göçmenlik seviyeleri planını uygulayacak ve bekleme sürelerini kısaltmak ve Kanada’da Kalıcı Oturum (Permanent Resident) sahibi olacak daha fazla yetenek kazandırmak için varolan sistemde değerlendirme ve düzeltmeler yapacak.

3 – Yerleşim Desteği

2018–2019’da, Bakanlık, hem programın yeni gelenlere verdiği desteği arttırmak hem de program etkinliğini geliştirmek için Kanadalılar, il ve bölgesel yönetimler, belediyeler ve işverenler ile, özellikle de iltica ederek Kanada’ya yeni gelmiş kişiler için dil eğitimi ve kişi bazlı destek gibi alanlarda işbirliğini derinleştirecektir.

Hükümetin vereceği bu destek yeni gelenlerin ilk yerleşimlerinden, İngilizce dil eğitimi ve diğer kişisel eğitim alanlarına ve iş bulma konularına kadar kapsamlı olarak bir çok alanda hizmet sağlayacak. Bu hizmetler sadece nüfusun yoğun olduğu bölgelerde değil diğer bütün bölge ve illerde arttırılarak nufüsun belirli bölgelerde yoğunlaşmasıda engellenecek.

4 – Başvuru Süreci ve Deneyimde Yapılacak Geliştirmeler

Bakanlık, başvuru ve işlem sürelerini kısaltmak, uygulama süreci boyunca adayların yaşadıkları deneyimini iyileştirmek ve belirli uygulamalar için sevk hizmetlerini iyileştirmek için 2018 ve 2019 yılları boyunca  yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye devam edecektir. Bakanlık ayrıca, eş durumu üzerinden yapılan başvurular için 12 aylık  hizmet standardını sürdürmeye devam ederken süreç esnasında başvuru sahipleri ile iletişime geçerek süreci iyileştirme arayışına girecektir.

5 – Vatandaşlık Testi Çalışma Kılavuzu Kapsamı Arttırılıyor

Bakanlık, Kanada’nın kültür çeşitliliğini ve Yerli perspektiflerinin ve tarihinin katkılarını daha iyi yansıtmak için Vatandaşlık Çalışma Rehberi’ni ve vatandaşlık sınavını yeniden düzenleyecek. Bu adım kesinlikle Vatandaşlık testinin daha zor olacağı olarak değerlendirilmemelidir. Düzenleme sadece Kanada’nın potansiyel vatandaşları ve Yerli halklar arasında daha iyi bir anlayış oluşturmasını sağlamak için yapılacaktır.

6 – Kanada’ya Kaçak ve Kanunsuz Olarak Giriş

Hükümet son yıllarda Kanada’ya sınırlardan yapılan kaçak girişlerin önlenmesi için Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı ve Kraliyet Polisi ile ortak çalışarak düzensiz göç ve ülkeye kanunsuz girişlerin önlenmesi için çalışacak. Kanada’ya son yıllarda Amerika sınırları üzerinden yapılan kaçak girişlerin çoğunun iltica ile sonuçlanması hükümetin böyle bir karar almasında büyük rol oynamış ve girişlerin kontrol altına alınarak varolan başvulara daha iyi ve hızlı bir süreçte değerlendirilmesi ve birikimin engellenmesi amaçlanmıştır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında kısaca özetlemek gerekirse; önümüzdeki 3 yıl içerisinde bir çok kişi farklı meslek kategorileri altında Kanada göçmenlik başvurusu yapabilecek. Hali hazırdaki işlem süreleri hem göçmenlik hem de iltica başvuruları için tekrar düzenlenerek iyileştirilecek. Kanada’ya yeni gelenlere yerleşim, dil eğitimi, iş bulma ve daha bir çok konuda daha fazla yardım sağlanacak. Toronto ve Montreal ağırlıklı olarak yaşanan göçün diğer bölge ve şehirlere yayılması için farklı şehirlerde bu sistemi destekleyecek yeni tesisler inşa edilecek.

Kanada’ya gelmeyi düşünenler, yeni gelmiş olanlar veya hali hazırda Kanada’da yaşayanlar, Kanada’nın en geniş iş ve bilgi platformu olan Katalog Kanada cep telefonu uygulamasını cep telefonunuza ücretsiz indirerek Kanada’daki her sektörden Türk işyerlerine ulaşabilir, Kanada ile ilgili sağlık, eğitim, emlak, sigorta, iş bulma vb gibi her türlü konuda detaylı bilgiye Türkçe olarak ulaşabilirsiniz. Unutmayın “Kanada’da Yalnız Değilsiniz

Katalog Kanada Ücretsiz indirme linkleri sayfasına gitmek için buraya tıklayınız.

Yazı Kaynağı: Goverment of Canada

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked