Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada 2019 Federal Bütçesi İçinde İlk Evini Alacaklara Getirilmesi Önerilen Kolaylıklar

Kanada 2019 Federal Bütçesi İçinde İlk Evini Alacaklara Getirilmesi Önerilen Kolaylıklar
Uncategorized

Kanada Hükümeti 2019-2020 bütçesi içine CA$1,25 milyarlık ilave bir kalem koymayı planlıyor. Önümüzdeki üç sene içinde kullanılması öngörülen bu rakam ilk evini almak isteyenlere (first-time-home-buyer) %10’a kadar bir katkıda bulunmaya yarayacak. Süreç bir devlet kuruluşu olan Canadian Mortgage Housing Corporation (CMHC) tarafından yürütülecek ve 100.000 ailenin bu programdan faydalanması hedefleniyor.

Programın işlemeye başlaması Eylül 2019’da

Programın tam olarak detaylı çalışma prensipleri 2019 sonbaharında netleşecek olsa da bir takım bilgilere sahibiz:

– Senelik toplam hane halkı geliri CA$120.000 altında olan, ilk evini alacak aileler faydalanabilecek ve halihazırda olduğu gibi minimum %5 peşinat koymaları gerekecek.

– Mortgage rakamı toplam senelik hanehalkı gelirinin 4 katını geçemeyecek, yani azami mortgage rakamı CA$480.000 olabilecek, bu durumda alınabilecek konut fiyatını en çok CA$500.000 olarak düşünebiliriz.

– Yeni bitmiş konutlar için %10, ikinci el konutlar için %5 katkı payı sağlanacak.

– Bunu geri ödemesiz bir katkı gibi değil, daha çok faizsiz bir kredi olarak düşünülebiliriz. Devlet CMHC yoluyla peşinata ortak olarak bir katkı yapmış olacak ve söz konusu konut satıldığında katkı payı devlete geri ödenecek.

$500.000’lik yeni bitmiş bir konutu %5 peşin ve %10 devlet katkı payıyla alan bir tüketici kabaca senelik $1.750 faiz tasarrufu yapmış olacak, aylık mortgage ödemeleri ise $250 civarında azalacak.

RRSP’den artık $35.000’e kadar nakit çekilebilecek

Bunun haricinde getirilen başka bir kolaylık ise alıcıların Kanada’nın emeklilik tasarruf planı olan Registered Retirement Savıngs Plan (RRSP) içerisinden peşinatlarına kullanmak üzere vergisiz olarak $35.000’e kadar nakit çekebilecek olmaları (şu anki azami limit $25.000). Bu rakamı RRSP planı içine tekrar geri koyma süresi ise 15 sene olarak kalıyor, değişmiyor.

Büyük şehirlerdeki yüksek fiyatlar sorun

Bu değişiklikler ev sahibi olmayı kolaylaştıracak olsa da Toronto, Vancouver gibi en küçük daire fiyatlarının CA$450.000 – CA$500.000 aralığında olduğu büyük şehirlerde hitap edeceği kesimin çok kısıtlı olacağını söyleyebiliriz. Düşük fiyatlı konutların fiyatlarının ise bu teşvikin etkisiyle orta vadede ÇA$500.000 üzerine çıkıp kapsam dışında kalacağını tahmin etmek zor değil, dolayısıyla esas faydayı önümüzdeki kısa vadede alım yapanlar alacak gibi duruyor.

Faydalanma konusuna gelince

CMCH’nin halihazırda görmek istediği başka birçok detayın da olduğunu unutmamak gerekiyor. Her zaman olduğu gibi burada en önemlisi herhangi bir yanlış adım atmadan önce işin uzmanı, lisanslı bir Mortgage Broker ile konuşup yanlış bir hesap yapmadan süreci başlatmak.

Bu konuda bir uzmandan data detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Yazar: Sedat Topçu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked