Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada Araç Kullanırken Yemek Yiyenlere $500 Ceza Uygulamaya Başladı

Kanada Araç Kullanırken Yemek Yiyenlere $500 Ceza Uygulamaya Başladı
Güncel

Kanada Araç Kullanırken Yemek Yiyenlere Ceza Uygulamaya Başladı

Evet yanlış duymadınız, artık Kanada’da araç sürerken Tims’den aldığınız bagel’ı yediğiniz için bile ceza alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi 2012 yılından beri sadece telefonla konuşma değil herhangi bir elektronik cihazı elinizde kapalı veya açık durumda tuttuğunuz için bile ceza yiyebiliyorsunuz. Bu değişikliğin amacı elektronik cihazların uyarı sistemi olarak çıkardıkları ses ya da gönderdikleri bildirimler ile sürücünün dikkatini dağıtması idi.

İlk çıktığında $350 + 4 ceza puanı olarak belirlenen ceza şu anda elektronik cihazın o anki kullanım durumuna göre 6 ceza puanı ve maximum $700’a kadar çıkabiliyor. Tabiki bu durum sadece devlete ödenen ceza ile kalmıyor. Sigorta firmalarıda bu cezanın uygulanması sonrasındaki ilk yenilemede sürücünün sigorta için ödediği rakamlarda %10 – % 20 arasında artış yapabiliyor.

Bütün bu yasalara ve uygulanan cezalara rağmen dikkatsiz sürücülerin yol açtığı binlerce kazanın önüne geçebilmek için Kanada hükümeti varolan yasada bazı değişiklikler yapma yoluna gidiyor. Yasalarda yapılan yeni değişiklik ve eklentilerle dikkatsiz sürücülerin yol açtığı kazaların büyük oranda önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Royal Canadian Mounted Police’den Yapılan Açıklamalar

Geçen yıl RCMP twitter üzerinden yaptığı duyuruda plastik kaselerde satılan hazır çorbaların bir çok kazaya yol açtığından sürüş esnasında bu çorbaları içmenin artık $368 para cezası ve 6 ceza puanına tabi olduğunu duyurmuştu. Her eyaletin kendine ait farklı kurallarıda olsada RCMP tarafından yayınlanan ve aşağıda göreceğiniz listede yer alan ve kazaya yol açabilecek etkenlerden her biri Kanada genelinde $500 ve üzeri para cezası ile 4 ceza puanına yol açabilir.
Kanada hükümetinin resmi RMCP  sitesinden yapılan açıklamaya göre sürüş esnasında dikkat dağılmasına yol açabilecek etkenler genel olarak şu şekilde sıralanmış:

  • Telefonda konuşmak
  • Mesajlaşmak
  • Okuma (kitap, harita, gazete vb)
  • Sigara içmek
  • Kişisel bakım
  • Müziğin aşırı derecede yüksek sesle dinlenmesi
  • Yorgun halde iken araçtaki diğer kişilerle sohbet edilmesi
  • Araba sürerken (seyir halinde) yemek yenilmesi

RMCP’nin belirttiğine göre yemek yeme zorunluluğu varsa bile en azından kırmızı ışıklarda durulduğunda yenilmesi gerekir.

Tabiki kahve bağımlılığının yüksek olduğu ve neredeyse 10 arabanın 8’inde sabah evden çıkarken hazırlanan veya kahve dükkanlarından alınmış kahve bulunan Kanada’da bu tarz yasalar fazlası ile tartışmaya yol açıyor. Bir el ile direksiyonu tutup yola bakarken diğer el ile sandviç yemenin veya kahve içmenin son derece uygulanabilir ve normal bir durum olduğunu savunanlar bu durumun testlerle de kanıtlanabileceği görüşünde. Bu şekilde ceza yiyenler ise haklarını cezalarını mahkemeye taşıyarak arıyor. Herhangi bir durumda eğer ceza yiyen kişi durumu mahkemeye taşırsa en azından para cezasını min %50 düşürüp ceza puanını iptal ettirebiliyor.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked