Kanada Ev Kiralama Süreci

Kanada emlak sistemi Kanada’daki statünüze göre bazı ufak farklılıklar göstermek kaydı ile genel işleyiş olarak Türkiye’deki ile aynı diyebiliriz. Turist, öğrenci, çalışma izni veya göçmen gibi farklı statülerde Kanada’da emlak kiralama veya satın alma işlemleri farklılık göstermektedir. Bu yazımızda Kanada Ev kiralama süreci ile ilgili detaylı bilgi ve ipuçları vermeye çalışacağız.

Kanada Ev Kiralama

Eğer Kanada’da yeni iseniz ve toplu yıllık ödeme yapmak yerine aylık ödemeli ev tutmak istiyorsanız basement yani bodrum katı veya ile başlamanız tavsiye edilir. Kanada’daki apartmanlar genel yönetim sistemi ile tek bir firma üzerinden yürütüldüğünden bu firmalar ev kiralama sürecinde Başvuru Formu doldurulmasını talep eder. Başvuru formları alındıktan sonra yönetimi yapan firma tarafından tek tek gözden geçirilir ve her başvuru sahibi için Credit Check denilen bir Kredi Skoru araştırma sürecine girilir.

Örnek verecek olursak; eğer bir daireye 5 kişi başvurmuş ise hepsinin formda belirttiği iş ve yaş durumu, aylık gelir vb. detaylar incelenir ve sonrasında da hepsinin kredi skoru öğrenilir. Zaten Türkiye’den de artık aşina olduğunuz kredi skoru sistemi Kanada’da yeni olanlar için bir dezavantajdır. Kanada’da yeni iseniz kredi skorunuzda doğal olarak sıfır veya sıfıra yakın olacaktır. Dolayısı ile başvurunuzun sırf yeni olduğunuz için arka plana atılma ya da direk red edilme olasılığı çok yüksektir. Tabiki bu durumu başvuru formunuzu teslim ederken 1 yıllık peşin ödeyeceğinizi söyleyerek rahatlıkla aşabilirsiniz. Fakat acele etmeyin, sizin durumunuza uygun ve çok daha avantajlı bulacağınız yöntemler var.

İster ailenizle gelmiş olun ister tek başınıza, Kanada Emlak maceranıza basement yani evlerin bodrum katları ile başlamanız ilk planda tavsiye edilir. Ev sahipleri evlerinin alt katını yani basementlarını kiraya vererek kendi mortgage’larına destek olurlar. Bu hem ev sahibi hem de kiracı için avantajlı bir sistemdir. Siz kiracılar hem maddi açıdan apartmanlara göre çok daha az kira öder hem de apartmanlarda olduğu gibi 1 yıllık sözleşme yapmak zorunda kalmazsınız ve istediğiniz zaman 2 ay öncesinden ev sahibinize haber vererek çıkabilirsiniz. En önemli avantajı ise bir çok ev sahibi Kredi Skoru öğrenme işlemini yapmaz ve eğer size güvendi ise değerlendirme sürecini beklemeden direk taşınabilirsiniz. Tabiki sizden başka başvuranlar varsa öne çıkmak için ev sahibine 1-2 aylık kiranın önden peşin ödenmesini önerebilirsiniz.  Basement’ların apartmanlara göre avantajları ise şöyle sıralanabilir;

 • İstediğiniz zaman önceden haber vermek sureti ile evden çıkabilirsiniz: Kanada’da yeni olduğunuz için ilk etapta okul veya iş gibi sebeplerden dolayı adres değiştirmeniz gerekebilir. Trafiğin yoğun olduğu şehirlerde okulunuza ya da bulacağınız farklı işlere yakın bir adreste oturmak büyük avantaj olacaktır.
 • İnternet, ısıtma, elektrik gibi bazı harcamaların hepsi veya bir kısmı kiraya dahil olur.
 • Apartmanların aksine genelde park yeri için ekstra para ödemezsiniz.
 • Basement’lar Apartmanlara oranla çok daha uygun ve hesaplıdır.
 • Bir çok basement içerisinde temel eşyaları içermektedir.
 • Apartmanlardaki başvuru onay süreçleri 3-7 iş günü sürebilmekte ve sonrasında da taşınmak için size gün verilmektedir fakat basement’larda bu süreci beklemeden direk taşınabilirsiniz.
 • Çoğu basement’da çamaşır ve kurutma makinesi vardır ve genelde kiracılar ücretsiz olarak bu hizmetten faydalanabilir. Tabiki çamaşır için bile ekstra ödeme isteyen ev sahipleri olduğunu unutmayın.

Basement’ların Dezavantajları

Apartman ve basement arasında tam bir karşılaştırma ve seçim yapabilmeniz için birazda basement’ların eksi yönlerinden bahsedelim.

 • Her haftanın 1 günü dışarıya çöp çıkarmanız ve sabah çöpçüler çöpü aldıktan sonra çöp kutularınızı geri içeri almanız gerekir.
 • Alt katta yaşadığınız için yukarıdan gelecek seslerden rahatsız olabilirsiniz. Eski evlerin bodrum katlarında ses yalıtımı kötüdür ve çok daha rahatsız edicidir.
 • Genelde pencereler bodrum kat olduğu için küçüktür ve Türkiye’den alıştığınız geniş camlı ferah oturumunuzu özleyebilirsiniz.
 • Eğer çamaşır makinesi ve kurutma makinesi yoksa veya kiraya dahil değilse, size en yakın paralı “Coin Laundry” adı verilen çamaşır yıkama dükkanlarına gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Kiralık ev bakmak için en uygun ve kaliteli web sitesi Kijiji’dir fakat lütfen bu web sitesinde de kirayı önden isteyen ve yurtdışındayım evimi kiralıyorum ilk kiranızı yatırırsanız anahtarı size göndereceğim gibi sahte ilanlar olduğunu unutmayınız. En güvenilir yöntem her zaman yaşadığınız şehirdeki Türk emlakçılar ile irtibata geçmektedir. Şehir şehir Kanada’daki Türk emlakçıların listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kanada ev kiralama sürecinizde bol şanslar dileriz.