Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada Göçmenlik – Start-up Visa Programı

Kanada Göçmenlik – Start-up Visa Programı
Göçmenlik

Kanada’ya Göçmen Olarak Gelmenin Yeni Bir Yolu Var

Kanada’ya göçmen olarak gelenlerin sayısı son yıllarda artarken bir çok kişi gerekli kriterlerin bazılarının sağlanamaması, eğitim problemi ya da puan yetmezliği yüzünden Kanada’ya başvuramıyor. Bu kişilerin çoğu başvuruya uygun olabilmek için kendi ülkelerinde dil ya da diğer eğitimler almak için aylar hatta yıllarını harcıyor ve sonunda da ya umudunu kesiyor ya da iş ve hayat yoğunluğundan göçmenlikten vazgeçiyor.Start-up Visa Program

2015 yılı ortasında yürürlüğe giren ve 2016 ortası itibari ile aktif olarak başvuru almaya başlayan Kanada Start-up programı yatırımcı göçmenliğin farklı bir dalı olarak ele alınabilir. İlk yerleşim masraflarını karşılayacak belirli bir maddi güce sahip olan, yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan, farklı iş kurma fikirleri olan ve Kanada’da iş kurmak isteyenler artık göçmenlik için beklemek zorunda kalmayacak.

Peki bu program nasıl işliyor? — Kanada hükümetinin belirlediği organizasyonlara farklı bir iş kurma fikri ile başvurup onay alan herkes bu programa başvurabilecek. Designated Organizations adı verilen bu organizasyonlar Start-up programının ilk adımı olarak geçen ve yatırım yapılabilecek olan iş gruplarıdır ve kendi içerisinde Venture ve Angel olarak ikiye ayrılır. Venture organizasyonlar daha büyük kapsamlı iş alanlarını içerirken Angel ise daha düşük yatırımları içermektedir.

Bu organizasyonlar size iş fikriniz için kredi verirler ve yatırımı onaylanmış ve Kanada’ya gelip işini kurmuş olan kişiler bu organizasyonlardan iş açmak için aldıkları krediyi aylık olarak onlara geri öderler. Yani bu programda yatırım için gerekli miktarı siz değil sizi destekleyen organizasyon aylık ödemeli olarak size sağlar. Buraya tıklayarak hükümetin resmi sitesinden Designated Organizations listesini görebilirsiniz. Bir kişi Start-up programına başvurduğunda bu başvuru start-up havuzuna atılıyor ve Designated organizasyonlar bu havuzdan değerlendirmeye alınabilecek ve programa uygun olan başvuruları seçip incelemeye alıyorlar. Tabiki bu başvurunuzun onaylandığı anlamına gelmiyor. İnceleme sırasında başvurunuzun uygulanabilirliği, sağlayacağı istihdam oranı ve diğer yatırım kriterleri tek tek inceleniyor. Her daldaki organizasyonun kendi inceleme ve değerlendirme kriterleri ve inceleme süreçleri mevcut.

Eğer başvurunuz onay alır ve yatırım için uygun bulunursa Kanada Hükümeti tarafından onaylanmış bu organizasyonlar size Letter of Support yani Destek Mektubu gönderiyor. Bu mektubu alan kişiler Kanada hükümeti web sitesi üzerinden direk göçmenlik için başvuru yapabiliyor.Başvuru Aşamaları

1 – Start-up programı ile Kanada’ya göçmen olarak gelmek isteyenler öncelikle aşağıda web adres linki verilen kurumlardan size uygun olanı seçip organizasyon adına tıklayarak kendi web siteleri üzerinden onlarla iletişime geçmeniz gerekiyor.

[info_message style=”warning”]Lütfen unutmayınız: Kanada Hükümeti web sitesinde belirtilen organizasyonlar haricinde bu işi yaptığını iddia eden kurum veya firmalara güvenmeyiniz. Ayrıca Türkiye’de %80’i sertifikasız ve göçmenlik üzerinde hiç bir eğitim ya da tecrübesi olmayan firmalara kendi adınıza başvuru yaptırmayınız.[/info_message]

2 – Seçtiğiniz ve başvuru yaptığınız organizasyonu kurmak istediğiniz iş alanı için gerekli belgeler, mevcut ise finansal dökümanlar, planlamalar vb ile ikna etmeniz gerekiyor.

3 – Organizasyondan onay ve Destek Mektubunuzu aldıktan sonra aşağıdaki adres üzerinden online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

ONLINE BAŞVURU

4 – Başvurunuzu yaptıktan sonra aşağıdaki linkten başvuru ve işlem sürelerini takip edebilirsiniz.

SÜREÇ ve BAŞVURU TAKİBİ

 

Sonuç

Dolayısı ile bütün bunlara dayanarak; eğer iyi ve farklı bir iş kurma planınız varsa ve en önemlisi bu planı etkili bir business plan ve rakamlarla belirtilen organizasyonlara iyi bir şekilde pazarlayabilecekseniz Kanada’ya Göçmen olarak gelebilirsiniz.

Bir çok kişinin “fikir çok da, işte İngilizce sıkıntı” dediğini şimdiden duyar gibiyiz.

Herkese bol şans!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked