Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Kanada ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları
Güncel

EĞİTİM

 Göçmenler için Ücretsiz Dil Okulları Var mı?

Evet Kanada Hükümeti’nin farklı eyaletlerde birçok şehirde ücretsiz dil okulları bulunmaktadır. Göçmenlik başvuru sahibi ve diğer aile fertleri bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

 Hangi Dil Okulu/Üniversite/Koleji tavsiye edersiniz?

Bu konu eyalet, şehir, okul fiyatları, bölüm/branş seçenekleri, konaklama seçenekleri, iklimsel durum vb birçok detay içerdiğinden en iyisi Türkiye’de nerede ise her şehirde bulunan yurtdışı eğitim firmaları ile görüşüp onlarla beraber kendi istekleriniz doğrultusunda detaylı bir değerlendirme yapmanız en iyisidir.

 Dil Okuluna Giderken Çalışmak Yasal mıdır?

Sadece Üniversite veya Kolej eğitimlerinde çalışma izni alabilirsiniz ve bu izin genelde sadece kampüs içi ve haftada 20 saat ile sınırlıdır.

 Göçmenler için Akşam Dil Okulları Var mıdır?

Devletin ücretsiz sunduğu birçok dil okulu gündüz çalışan kişiler için akşam dil okulu sınıfları açmaktadır.

 Üniversite veya Kolej Okumadan Önce Kanada’da Dil Okuluna Gidebilir miyim?

Evet. Okumak istediğiniz Üniversite veya Kolej’in kendi bünyesindeki dil okullarına katılabilirsiniz. Kayıt esnasında dil sınavına girerek seviyeniz belirlenir ve kendi seviyenize uygun İngilizce dil sınıflarına kayıt ettirilirsiniz fakat tabiki dil eğitimi içinde okuyacağınız branşa ek olarak ücret ödemeniz gereklidir. Gerekli seviyeye ulaştığınızda ise eğitiminize başlayabilirsiniz. Bunun haricinde özel dil okullarınada gidebilirsiniz.

 Kanada’da Türk Okulları Var mıdır?

Şu an için sadece Toronto’da 1 adet Türk okulu bulunmaktadır. Türk okulu ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okul Adresi: 945 Bloor St, Mississauga, ON L4Y 2M8
YAŞAM

 Nasıl Ev Kiralarım?

Kanada’ya geldikten sonra kendi evinizi kiralayana kadar kalacak bir yeriniz yoksa otellere veya AirBnb tarzı geçici konaklamalara binlerce dolar vermek yerine gelmeden önce evinizi kiralamanız en iyi seçenektir. Kanada’daki Türk emlakçılar sizlere Kanada’ya gelmeden önce kalacağınız evi tutmanızda yardımcı olmaktadır. Yerleşeceğiniz şehirdeki Türk Emlakçılarla irtibata geçerek Skype ya da diğer video görüşmeleri ile size seçeneklerinizi göstermelerini ve süreç detaylarını anlatmalarını rica edebilirsiniz. Kanada’da farklı eyalet ve şehirlerdeki Türk Emlakçıların listesini ve iletişim detaylarını görmek için buraya tıklayınız. Kanada’daki bir çok emlakçıya whatsapp numaraları veya email adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 Kanada’da Ev Satın Alma

Kanada’da ev satın almak için Kanada’da oturumunuz olması ya da Kanada vatandaşı olmanız gerekmez. Kanada’da farklı eyalet ve şehirlerdeki Türk Emlakçıların listesini ve iletişim detaylarını görmek için buraya tıklayınız.Kendileri sizlere bu konuda detaylı bilgi verecektir. Kanada’daki bir çok emlakçıya whatsapp numaraları veya email adreslerinden ulaşabilirsiniz.
GENEL KONULAR

 İlk Etapta Hangi İşleri Yapabilirim?

Bir çok yeni gelen ehliyet, araba ve çalışma izni işlemlerini hallettikten sonra UBER yapmaktadır. UBER istediğiniz zaman istediğiniz saatlerde çalışabilmeniz için çok iyi fırsattır ve size diğer işlemlerinizi hallederken çalışarak bir çok masrafınızı karşılayabileceğiniz bir gelir sağlar. Onun haricinde geçici iş olarak Pizza Delivery ya da Türk Restoranlarında diğer işler bulabilirsiniz. Kanada’daki eyalet ve şehir bazında Türk Restaurant, Cafe ve Pastanelerinin listesini ve iletişim bilgilerini görmek için buraya tıklayınız. 

 Yurtdışından Beraberimde Neler Getirebilirim?

Hükümetin web sitesinden alınmış güncel listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 İngilizcem iyi değil, genede iş bulabilir miyim?

Neredeyse tamamen göçmenlerden oluşan bir ülke olan Kanada’da her dil seviyesinde iş bulabilirsiniz ve bu kesinlikle bir ayıp yada eksiklik olarak karşılanmaz. Tüm dünyadan Kanada’ya gelen göçmenlerin sadece %15-20 sinin iyi derecede İngilizce konuşabildiğini unutmayınız. Tabiki üst ve yönetici pozisyonları için ileri derecede İngilizce bilginizin olması işe alım sürecinizi kolaylaştıracaktır.

 Kanada’ya Hangi Yollarla Gelebilirim?

Kanada’ya geliş yollarını detaylı bir şekilde öğrenmek için lütfen buraya tıklayınız.

 Kanada’da Noter İşlemlerini Nerede Yaptırabilirim?

Ottowa ve Toronto’da bulunan Türk konsolosluklarında noterlik işlemleri yapılmaktadır.

 Kendi Mesleğimle ilgili İş Teklifi Alabilir miyim?

İş teklifi alarak Kanada’ya gelmek sanıldığı kadar kolay değildir. Son yıllarda yapılan suistimaller Kanada Hükümetini bazı değişiklikler yapmaya mecbur bırakmıştır. Başka bir ülkede bulunan birisine iş teklifi yapılmadan önce işverenin o pozisyon ile ilgili öncelikle Kanada içerisine ilan vermesi ve aradığı niteliklerde kimseyi bulamaz ise dışarıya teklif yapması istenir ve bu süreç takip edilir. Ayrıca işverenlerin çoğu bu sürece girip kendisi ve işyerini riske atmak yerine Kanada içerisinden eleman alımı yapmayı tercih eder.

 Kanada’da Çalışma ve İş Bulma

Çalışma izni olanlar için Kanada’da çalışma hayatınıza iyi bir başlangıç yapmanın tek yolu genelde her şehirde veya büyük şehirlerde çok daha yaygın olarak bulunan Employment & Social Servisler’ e giderek kayıt olmaktır. Kanada hükümeti bu hizmetle ücretsiz olarak CV yani Resume oluşturmaktan mülakat tekniklerine ve sizin için uygun olan işi bulmaya kadar her türlü servisi sunmaktadır. Eğerki iş alanınızı çok kısıtlamazsanız bu servisler tarafından en kısa süre içerisinde size haftalık çalışma saati, iş tanımı ve saatlik ücretin belirtildiği iş fırsatları sunulmakta ve sizin için mülakat tarih ve saati bile ayarlamaktadır.

 Diğer Türklere Nasıl Ulaşabilirim?

Katalog Kanada ücretsiz cep telefonu uygulaması (en yaygın iletişim sistemidir) ve simitkokusu adlı yahoo grubu aracılığı ile Kanada’daki diğer Türklere ulaşabilir, sorularınız hakkında bilgi alabilir, iş aradığınıza dair ilan bırakabilir, ikinci el eşya-araç vb ilanlarınızı verebilir, sorularınızı diğer üyelerine sorabilirsiniz.

 Kanada İltica Başvurusu Hakkında

Katalog Kanada bünyesinde bu ve benzeri konular ile ilgili hiçbir hizmet verilmemektedir.

 Türk Ehliyetimle Araç Kullanabilir miyim?

Kanada’da giriş yaptıktan sonra 3 ay boyunca Türk ehliyetiniz ile araba kullanabilir ve araç kiralayabilirsiniz.GÖÇMENLİK

 PR olmadan önceki Convention Refugee veya Protected Person statüleri PR’dan sayılır mı?

Eski yasada sayılmıyordu fakat 2017 Haziran ayında duyurulacak yeni yasada bu durumun değişebileceği varsayılıyor. Dolayısı ile yasa Kanada hükümeti tarafından resmi olarak duyurulmadığı sürece bu konuda kesin bir bilgi veremiyoruz.

 Göçmenlik Başvurum Kabul Edildikten Sonra İstediğim Şehirde Yaşayabilir miyim?

En çok yöneltilen sorulardan birisi olduğu için bu soruya SSS alanından yanıt vermeyi uygun bulduk. Evet göçmenliğiniz kabul edildikten sonra eyalet veya şehir farketmeksizin istediğiniz yerde yaşayabilirsiniz. Göçmenliğinizin kabul edildiği eyalette yaşama zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

 Hangi Göçmen Kategorisinden Başvurmalıyım?

Kanadadabirturk.com web sitesinde anasayfadaki menülerde bulunan Göçmenlik başlığı adı altındaki kategorileri inceleyerek size en uygun olan kategoriyi bulabilirsiniz.

 Gelirken Ailemi Getirebilir miyim?

Başvurunuz esnasında doldurulan formlarda belirttiğiniz aile fertlerinizi beraberinizde getirebilirsiniz. Bu formlarda Kanada’ya sizinle beraber eşlik edecek aile fertleri zaten sorulmaktadır.

 Kimler Kanada’ya Göçmen Olarak Başvurabilir?

Kanada’nın her yıl göçmen alımı için yayınladığı meslek kategorilerinden herhangi birisine uyan ve bu alanda yeterli iş tecrübesi bulunan herkes göçmenliğe başvurabilir.

 Türkiyede’ki Göçmenlik Firmalarına Güvenebilir miyim?

Türkiye’de işini profesyonel olarak yapan firmalar bulunsada göçmenlik adı altında size eğitim veya turist vizesi alan ve Kanada’ya vardıktan sonra bunu çevirebileceğinizi söyleyen birçok firma bulunmaktadır ve bu firmalardan uzak durmanız tavsiye edilir. Turist veya okul vizesini yurtdışı eğitim firmalarında da temin edebilirsiniz dolayısı ile göçmenlik ile alakası yoktur. Ayrıca Kanada’da bağlantısı olduğunu, bu işlemlerin takibini yapabildiklerini söyleyen firmalardan da uzak durunuz zira Kanada hükümeti hariç kimse başvuru sürecini ve takibini garanti edemez.

 Eğitim Amaçlı Gelip Göçmen Olabilir miyim?

Farklı eyaletlerde farklı eğitim+göçmenlik programları uygulandığından ve hepsi birbirinden farklı süreç ve detaylar içerdiğinden lütfen bu konu ile ilgili Eğitim ve Göçmenlik başlıklarımızı inceleyiniz.

 Gelmeden Önce İş Bulmam Göçmenlik Sürecimi Nasıl Etkiler?

Göçmenlik başvurusu sırasında size sorulacak olan sorulardan biriside Kanada’da herhangi bir işverenden iş teklifi almış olup olmadığınızdır.  Başvuru öncesinde veya esnasında iş teklifi alınması göçmenlik başvurunuzu büyük oranda olumlu etkileyecektir.

 Göçmenlik veya Vatandaşlık Başvuru Sürecimi Nasıl Takip Edebilirim?

Buraya tıklayarak başvuru takiplerinizi yapabilir ve sürekli değişen işlem sürelerini güncel olarak görebilirsiniz.

 Başvuru ve Sonrasındaki Süreç Ne Kadar Sürer?

Başvurunuz yapıldıktan sonra Göçmenlik havuzuna alınırsınız. Hükümet aynı kategoride bulunan adaylar arasında yabancı dil, eğitim, iş tecrübesi vb gibi alanlarda en yüksek puanda olanlardan başlayarak değerlendirmeye alır. Dolayısı ile Hükümet tarafından havuzdan ne zaman seçilip size davetiye gönderileceği hakkında kimse tam bir zaman veremez.VATANDAŞLIK

 Süre hesaplamasını en doğru şekilde nasıl yapabilirim?

Kanada hükümetinin web sitesinde yer alan resmi hesaplama tablosuna aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilir ve kendiniz için hesaplama yapabilirsiniz. https://eservices.cic.gc.ca/rescalc/resCalcStartNew.do

 Başvurumuz red edildi, ne yapmalıyız?

Yeni çıkacak yasa ile beraber Vatandaşlıkları sahtekarlık ya da süre kriterlerini yerine getirmeme gibi sebeplerden red edilmiş kişiler red kararının tekrar gözden geçirilmesi için Federal Mahkemeye başvurabilecek.

 Bir ailede birden fazla kişi başvuru yapıyorsa?

Bir ailede birden fazla kişi başvuru yapıyorsa tüm aile fertlerinin formları eksiksiz doldurulup aynı zarfta beraber gönderilmelidir. Tüm aile üyeleri aynı anda ve beraber değerlendirilecektir.

 Vatandaşlık başvurusunda Kanada dışında olduğum süreler sayılır mı?

Hayır. Bu hesaplama yapılırken Permanent Residence olduktan sonra Kanada’da fiziki olarak bulunduğunuz günler sayılır ve iş, tatil vb gibi ne amaçlı olduğuna bakılmaksızın Kanada dışında geçirdiğiniz günler sayılmaz.

 Vatandaşlık Başvurusunda PR almadan Önceki Dönem Sayılıyor mu?

Yeni yasa ile beraber Kanada’da Permanent Resident olmadan önce refugee, work permit veya study permit gibi geçici statülerde bulunmuş kişilerinde bu sürenin bir kısmını 3 yıllık bekleme süresine ekleyebilecektir fakat henüz bu sürenin ne kadarının toplam rakama eklenebileceği hükümet tarafından açıklanmamıştır.

 2017 Yeni Vatandaşlık Yasasına Göre Süreler Nedir?

Eski yasaya göre Kanada’daki Permanent Residence statüsündeki kişilerin son 6 yılın 4 yılında Kanada’da yaşamış olmasını şart koşuluyordu fakat 2017, 3 Mayıs tarihinde yeni onaylanan yasaya göre bu süre; 5 yıllık dönemin 3 yılı olarak kısaltılmıştır.

 Kanada için Göçmenlik ile Vatandaşlık Farkları Nelerdir?

Göçmenlik size Permanent Residence yani Kalıcı Oturum hakkı verir ve oy kullanmak hariç Kanada vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklara sahip olursunuz.

 PR olmadan önceki Convention Refugee veya Protected Person statüleri PR’dan sayılır mı?

Eski yasada sayılmıyordu fakat 2017 Haziran ayında duyurulacak yeni yasada bu durumun değişebileceği varsayılıyor. Dolayısı ile yasa Kanada hükümeti tarafından resmi olarak duyurulmadığı sürece bu konuda kesin bir bilgi veremiyoruz.

 Göçmenlik veya Vatandaşlık Başvuru Sürecimi Nasıl Takip Edebilirim?

Buraya tıklayarak başvuru takiplerinizi yapabilir ve sürekli değişen işlem sürelerini güncel olarak görebilirsiniz.

 Aile olarak yapılan başvurularda bir kişinin süre kriteri tutmuyorsa?

Aile başvuruları beraber değerlendirildiği için böyle bir durumda tüm aile üyelerinin başvuruları geri gönderilir ve sebebi belirtilerek tüm fertlerin süre kriterleri tuttuğunda tekrardan başvuru yapılması talep edilir.START-UP PROGRAMI

 Venture ve Angel Organizasyonlarının farkları nelerdir?

Venture organizasyonlar daha büyük kapsamlı iş alanlarını içerirken Angel ise daha düşük yatırımları içermektedir.

 Kendi yatırımcı iş fikrimin hangi organizasyona uygun olduğunu nasıl anlarım?

Yazımızda belirttiğimiz ve Organizasyonların listesinin yer aldığı resmi web sitesine giderek tek tek hepsini ve ilgili oldukları alanları inceleyip fikrinizin hangisi için en uygun olduğunu araştırmanız gereklidir. Bu süreçte İngilizce bilgisi olmayanlar Google çeviri hizmetlerini kullanabilir fakat daha araştırma alanında İngilizceniz çok yetersiz kalıyorsa öncelikle İngilizce eğitimi almanız gerektiğini yoksa iş fikriniz kabul edilse dahi İngilizce testinden geçemediğiniz taktirde kabul edilmeyeceğinizi unutmayınız.

 Göçmenlik firmaları bu iş benim adıma yürütebilir mi? Güvenebilir miyim?

Kanada Hükümeti web sitesinde belirtilen organizasyonlar haricinde bu işi yaptığını iddia eden organizasyonlara ve ayrıca Türkiye’de sizin adınıza buraya başvuru yapabileceğini iddia eden kurum veya firmalara güvenmeyiniz. Ayrıca Türkiye’de %80’i sertifikasız ve göçmenlik üzerinde hiç bir eğitim ya da tecrübesi olmayan firmalara kendi adınıza başvuru yaptırmayınız.

 Bu programa katılabilmek için dil bilgisi şart mı?

Evet, İngilizce bilgisi olanlar IELTS, Fransızca bilgisi olanlar da TEF testine girerek İngilizce veya Fransızca bilgilerini

  • Okuma,
  • Yazma,
  • Konuşma
  • Dinleme

alanlarında kanıtlamak zorundadır.

 Yatırım için gerekli para başvuru sahibi tarafından mı ödenir?

Hayır. Bu programı bankadan kredi çekmek olarak düşünebilirsiniz. Organizasyonlar size iş fikriniz için kredi verirler ve yatırımı onaylanmış ve Kanada’ya gelip iş kurmuş olan kişiler bu organizasyonların iş açmak için aldıkları krediyi aylık olarak geri öderler. Yani bu programda yatırım için gerekli miktarı siz değil sizi destekleyen organizasyon aylık ödemeli olarak size sağlar.

 İki farklı alana başvuru yapabilir miyim?

Evet. Çoklu alanlara ve farklı organizasyonlara birden fazla çoklu başvuru yapabilirsiniz. Fakat başvuru aşamasında onay aldığınız organizasyon ve yatırım alanınızdan sadece 1 tanesini seçebilirsiniz.

 Start-up vizesi için yapmam gereken minumum yatırım oranı nedir?

Venture organizasyonlar için yatırım bedeli min. 200.000 $’dır. Angel organizasyonlar için yatırım bedeli ise min 75.000 $’dır. Not: Bu rakamlar sizin cebinizden direk çıkan miktarlar olmayıp size organizasyonlar tarafından kredi olarak verilen rakamlardır. Böyle bir paraya sahip olmanız gerekmemektedir.KATALOG KANADA

 Katalog Kanada nedir?

Katalog Kanada, Kanada’daki Türk veya Türkçe konuşan işyerlerinin farklı kategoriler altında listelendiği bir Cep Telefonu uygulamasıdır ve aynı zamanda web sitesi üzerinden de cep telefonu uygulamasındaki hizmetleri sunmaktadır. Katalog Kanada yayınlandığı ilk tarih olan 2014’ten itibaren Kanadalı Türklerin en geniş ve yaygın kullanılan iş & bilgi platformudur. Uygulama sayfamızda ilgili butonlara tıklayarak Katalog Kanada’yı Cep Telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 Firma eklemek için ne yapmam gerekiyor?

Firma veya Şahıs hizmetlerinizi Katalog Kanada’ya eklemek için Ana sayfada sağ üstte yer alan Firma Ekle butonunu kullanarak kendi üyelik ve sayfanızı açıp düzenleyebilir ya da bizlerle İletişim formunu doldurmak ya da 647 234 1470 nolu telefon numarasını aramak sureti ile iletişime geçebilirsiniz.

 Diğer Sorular

Burada yer almayan bütün sorularınız için Katalog Kanada cep telefonu uygulamasındaki Kılavuz menüsünü inceleyebilir ya da sayfanın en altında yer alan yorum bölümüne sorunuzu yazabilirsiniz.

 

 Yeni Gelenler için En Önemli Web Siteleri – Sayfalar

Kanadaya yeni gelenler için 2. el eşyadan arabaya, iş bulmadan göçmenlik sürecine kadar her alandaki en önemli web siteleri ile  Türk Facebook Grupları aşağıda listelenmiştir. Daha detaylı bilgiye cep uygulamamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

2. El Eşya – Araba Alım Satım, İş İlanları için:     Kijiji – www.kijiji.ca , Kanada Sarı Sayfalar Facebook Grubu – Kanada Sarı Sayfalar

İş İlanları: Indeed – www.indeed.ca , Monster – www.monster.ca

Göçmenlik, Vatandaşlık vb. İşlem ve Takip : CIC – http://www.cic.gc.ca/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked