Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada Mülteci Listesine Türkiye’yi de Dahil Etti! Nasıl Başvurulur?

Kanada Mülteci Listesine Türkiye’yi de Dahil Etti! Nasıl Başvurulur?
Göçmenlik

Kanada İltica Programı Listesine Türkiye Dahil Edildi

Kanada Göçmenlik ve Mülteci Bürosu (IRB) her yıl yaptığı değerlendirmede Expedited Process yani mahkeme ve değerlendirme süreci gerektirmeyen ülkeler listesi baştan ele alınıyor.

Geçen hafta Kanada hükümeti Göçmenlik ve Mülteci Bürosunun resmi web sitesi www.irb-cisr.gc.ca  üzerinden yayınlanan haberde 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile 2018’de Expedited yani Hızlandırılmış sürece uygun olan ülkeler listesi yayınlandı. Suriye ve Irak gibi bazı ülkeler zaten listede yer alırken 2018’de Türkiye’de bu listeye eklendi.

Daha önce Kanada’da Bir Türk tarafından yayınlanan haberde 2017 yılı itibari ile Kanada’ya iltica eden ülkeler arasında Türkiye’nin 1. sırada olduğunu zaten sizlere duyurmuştuk. Göçmenlik firması ve avukatlara göre son 4-5 yılda Türkiye’den Kanadaya gelen mültecilerin sayısı yaklaşık 3 katı oranda artması ise IRB’nin Türkiye’yi baştan değerlendirmesine sebep olduğu apaçık ortada.

Türkiye Hızlandırılmış Mahkemesiz İltica ( Mülteci ) Sürecine Dahil Edildi

RIB’nin yayınladığı liste şu şekilde;

  • Afganistan
  • Burundi
  • Mısır
  • Eritrea
  • Irak
  • Suriye
  • Türkiye
  • Yemen
Peki bu ne anlama geliyor?

Expedited yani hızlandırılmış olmayan normal Kanada iltica süreci sadece Kanada içerisinden yapılan başvurularda 3 ay içerisinde başvuru sahiplerinin mahkemeye çıkarılması ve Kanada iltica sebeplerinin avukatlar eşliğinde Kanada hükümetinden bir hakime sunulması ve hakimin sunulan gerekçeler eşliğinde bu başvuruyu kabul edip etmemesine karar vermesi şeklinde gerçekleşir. Expedited Process’de ise listede yer alan ülkeler direk mahkeme süreci olmaksızın başvuru yapıp değerlendirmeye alınacak.

Ne tür durumlarda Kanada Hızlandırılmış Süreçten Mülteci Kabul Edecek?

Türkiyenin Kanada Expedited Process listesine girmiş olması her başvurunun direk kabul edilip onaylanacağı anlamına gelmiyor! IRB’nin sitesinde yer alan haberde sadece belirli ve komplike olmayan durumların bu sürece dahil olacağı belirtiliyor. Ayrıca başvuru yapılan ülkenin daha önceki kabul edilme oranlarıda başvuru sürecini etkileyecek.

Kimler, nasıl başvuru yapabilir?

Bu süreçte yapılacak başvurular sadece Kanada içerisinden yapılabilecek. Savaş vb gibi durumlarda bazı ülkelerden yapılan başvurular direk güvenlik noktalarından veya ilk sığınılan ülkeden yapılabilirken Expedited Process’de savaş gibi bir durum olmadığı sürece kişiler sadece Kanada içerisinden başvuru yapabilecek. Örneğin Suriye’li mülteciler Türkiye’de iken Kanada’ya Türkiye’den başvuru yapabiliyor fakat aynı durum bu yazıda bahsedilen Expedited Process için geçerli değil. Türk vatandaşları sadece ve sadece o an için Kanada’da bulunuyorsa iltica başvurusunda bulunabilir.
Kaynak: http://irb-cisr.gc.ca/Eng/NewsNouv/info/Pages/expedited-processing-refugee-claims.aspx?platform=hootsuite

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked