Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada Toronto’da Türk Okulu

Kanada Toronto’da Türk Okulu
Eğitim

Kanada’da yaşayan Türk ailelerin en büyük şikayetlerinden birisi: Çocuğum Türkçe öğrenemiyor, ya da öğrendiğini unutuyor!

Her ne kadar evde Türkçe konuşsanız ve çocuğunuza evde Türkçe okuma ve yazma dersleri verseniz ana dili İngilizce olan bir ülkede bu tarz hiç bir eğitim okulun yerini tutmuyor. Okul çağına gelen çocuk o zamana kadar öğrettiklerinizi kullanamadığı için ve sadece İngilizce eğitim gördüğü için unutmaya başlıyor. İngilizce ödevler başlayıncada artık zaten ailelere çocuklarına Türkçe öğretecek zaman malesef kalmıyor.

Toronto Halk Okulları Kurulunda görevli Nalan Dodanlı tarafından bir süre önce başlatılan Türkçe Okul girişimi, uzun ve zahmetli bir süreçten sonra 2017 yılında hayata geçti.

Nalan Dodanlı, böyle bir girişim için elinizde gerçek kayıtlar ile başvuru yapmanın şanslarını arttıracağını düşünerek hem Okul Kurulu hemde Türk aileler ile aynı zamanda görüşerek 8 ay boyunca her iki tarafıda ikna etmeye çalıştığını belirtiyor.  Onay verecek makamları ikna etmekte zorlandığını söyleyen Dodanlı, hedefin ilk etapta 30 hafta boyunca çocukların Türkçe öğrenmesi olduğunu ve lk onayın ardından gelen taleplerle kurulu ikna edebildiklerini hatta sadece bir sınıf açılacakken, iki sınıfa ulaştıklarını ileride talebe göre 3. sınıfıda açabileceklerini belirtti.

 

Kanada yasaları gereği, farklı kültürlerden kendi dillerini öğretmek için başvuran her topluma, 24 öğrenci için bir sınıf tahsis ediliyor. Açılan sınıftaki tüm eğitim araç ve gereçleri devlet tarafından karşılanıyor, sınıf öğretmenlerinin ücretleri de Halk Okulları Kurulu tarafından ödeniyor.

Toronto açılan Türkçe Okuluna, çevre illerdeki ve hatta 100 kilometreden daha uzaktaki Kitchener, Hamilton, Burlington ve Oakville gibi başka kentlerden de öğrenciler geliyor.

Okul Adresi: 945 Bloor St, Mississauga, ON L4Y 2M8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked