Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada Vatandaşlığı için Müjde! Yeni Yasa Senatodan Geçti!

Kanada Vatandaşlığı için Müjde! Yeni Yasa Senatodan Geçti!
Göçmenlik
Kanada Vatandaşlığı Bekleyenlere Müjde!

Kanada’da vatandaşlığına başvurmak için Kanada’da Permanent Resident yani kalıcı oturum statüsünde bulunan ve vatandaşlık için gün sayan kişilerin beklediği C-6 isimli yasa 3 Mayıs 2017 itibari ile 45 Evet ve 29 Hayır oyu ile onayı alarak faaliyete geçti. Yeni başkan Justin Trudeau’nın söz verdiği Yasanın kanun maddeleri arasına eklenmesi için ise Royal Assent yani kraliyet onayı alması gerekiyor fakat CIC üzerinden haber yapan bir çok siteye göre bu sadece formalite.

C-6 Yasası Hangi Durumları Kapsıyor?

C-6 yasası kısaca Kanada’da kalıcı oturum yani Permanent Resident olarak bulunan kişilerin Kanada vatandaşlığı için beklediği gün sayısını kısaltıyor. Eski yasaya göre PR statüsündeki kişilerin son 6 yılın 4 yılında Kanada’da yaşamış olmasını şart koşuyordu fakat yeni onaylanan yasaya göre bu süre 5 yıllık dönemin 3 yılı olarak kısaltıldı. Buna ek olarak Kanada’da Permanent Resident olmadan önce work permit veya study permit gibi geçici statülerde bulunmuş kişilerinde bu sürenin bir kısmını 3 yıllık bekleme süresine ekleyebileceği belirtildi.

Bu yasa daha önceki hükümetin geçirdiği çift vatandaşlığa sahip ve belirli suçları (terrörizm, vatan hainliği vb.) işlemiş kişilerin Kanada Vatandaşı olabilme kıstlamalarını içeren diğer kanunlarıda tamamen geçersiz kılacak. Bununla ilgili detaylar ilerleyen günlerde hükümetin web sitesinden ayrıntılı olarak yayınlanacak.
C-6 ile beraber Göçmenlik ve Vatandaşlık konusunda daha önceki hükümet tarafından engellenmiş bir çok alt yasada yürürlüğe girecek. Bunlardan birtanesi ise Vatandaşlıkları sahtekarlık ya da süre kriterlerini yerine getirmeme gibi sebeplerden red edilmiş kişilerin bu kararın tekrar gözden geçirilmesi için Federal Mahkemeye başvurabilmesi olacak. C-24 adlı bu yasa daha önceki muhafazakar parti hükümeti tarafından engellenmişti. Bu şekilde vatandaşlıkları red edilen kişilerin itiraz edip Federal Mahkemeye başvurmaları için 60 gün süre tanınacak.

Ayrıca C-6 kapsamında aile bireylerinin hepsi farklı olarak değerlendirmeye alınacak. Daha önceki yasada aile bireylerinden birisinin red alması durumunda çocuklar veya eşlerinde başvuruları red ediliyordu. Fakat yeni yasaya göre çocuklar ailelerinden bağımsız olarak değerlendirilecek.

Yeni hükümetin başa geçmesinden bu yana onaylanması 1 yılı bulan bu yasa kapsamında vatandaşlıklarını şu an itibari ile haketmiş veya bekleme süresi kısalmış herkesi tebrik ediyoruz.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked