Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kanada’nın En Garip 21 Yasağı

Kanada’nın En Garip 21 Yasağı
Güncel

Kanada’da Uygulanan En Garip 21 Yasak

Hafif kanunları ile tanınan Kanada’da bile size çok garip gelecek, eskimiş fakat halen yürürlükte olan kanunlar var. Sizler için bu yasakların en gariplerini derledik. İşte Kanada’nın en garip 21 yasası.

Strange Canadian laws against whistling

1- Ontario eyaletine bağlı Petrolia şehrinde ıslık çalmak yasak

Petrolia şehrinde uzun süredir uygulanan bir uygulama ile gece 11 ile sabah 7 arasında yüksek ses yapan bir çok şeyin yapılması yasak. Şehrin web sitesinde de yer alan bu garip yasa yüksek sesle “bağırmak, çığlık atmak, yuh çekmek ya da tezahürat yapmak, ıslık çalmak ya da şarkı söylemeyi” kapsıyor. Bu sakin şehirde oturmayı seçecekseniz kendinize hakim olmayı öğrenmelisiniz.

Strange Canadian laws about liquor

2- Kanada’da bir eyaletten diğerine geçerken içki şişesi bulundurmak yasak

“Importation of Intoxicating Liquors Act” adlı yasaya göre bir eyaletten diğerine içki şişesi geçiremiyorsunuz. Daha önceleri hiç bir türlü alkol geçişine izin vermeyen bu kanun 2012 yılında değişip biraz daha yumuşada şu an için sadece 1 şişe şarap ve benzeri bir kaç alkol ürününün geçişine izin veriliyor. Her ne kadar bu geçişlerde eğer turist değilseniz kimse sizi, aracınızı ya da bavulunuzu aramasada eğer denk gelirseniz cezasına da katlanmak durumundasınız.

Strange Canadian laws about sirens

3- Ontario eyaletine bağlı Sudbury şehrinde bisikletinize sesli siren bağlamak yasak

Evet ilk okunduğunda ne alaka dedirten ve 1973 yılında yürürlüğe giren bu yasa kapsamında bisiklet kullanıcıları bisikletlerine sadece zil ve ufak havalı kornalardan takabiliyorlar. Bu yasayı çiğnemenin bedeli ise $5000. Bu yasanın neden çıkarıldığı ve kimin bisikletine sesli siren bağlamak isteyeceğide ayrı bir konu.

Strange Canadian laws about skinny dipping

4- Ontario eyaletine bağlı Bancroft şehrinde gölde çıplak yüzmek yasak

Evet gene Ontario eyaleti ve gene eski bir yasa. Daha önce gezgin bir yazar tarafından denenerek test edilmiş bu yasağın halen aktif olup olmadığı bilinmiyor fakat çok sayıda çıplaklar kampının bulunan Ontario eyaletinde böyle bir yasanın olması biraz garip kaçıyor.

 

Strange Canadian laws about change

5- Kanada genelinde ödeme yaparken çok bozuk para kullanımı yasak

Kanada’nın “Currency Act of 1985” kanununa göre ödemelerde kullanabileceğiniz bozuk para sayısı yüzde (%) olarak limitlendirilmiş durumda. Bu da varolan ama uygulamada pek kullanılmayan yasalardan bir tanesi. Ödemenin tamamını bile bozuk para ile yapsanız bu tabiki ödemeyi yaptığınız kurum ve kişiye göre değişiyor. Yakın zamanda cent’lerin kaldırıldığı Kanada’da artık bu yasa geçerliliğini kaybetmiş olsa gerek.

 

Strange Canadian laws about taxi drivers

6- Nova Scotia eyaletine bağlı Halifax şehrinde taksicilerin T-Shirt giymesi yasak

Halifax şehrinde taksi ve limuzin sürücülerinin çorap ve ayakkabı giyme zorunluluğu vardır ve kesinlikle bu kıyafetlerin üstüne hiç bir şart altında t-shirt giyemezler. Saygılı hizmet çerçevesinde oluşturulmuş bu yasa halen aktif ve UBER sürücülerininde bu yasaya dahil edilmesi için uğraşılıyor.

 

Strange Canadian laws about pop

7- Koyu renkte olmayan içeceklerin kafein içermesi yasak

Önceleri Sprite, Mountain Dew ve diğer günlük içeceklerin kafein içermemesi ile başlayan bu yasa 2010 yılı itibari ile RedBull gibi enerji içeceklerinide bu kapsama dahil etti. 2015 yılında tekrar ele alınan yasada artık Fanta, Üzümlü Soda gibi içeceklerde artık çok az miktarda kafein bulunabilecek fakat bu miktar gerçektende içecek firmalarını zora sokacak kadar az olarak limitlendirilmiş.

 

Strange Canadian laws about snowmen

8- Prince Edward Island eyaletine bağlı Souris şehrinde devasa kardan adamlar yapmak yasak.

Güzel plajları ile tanınan ve yazları bir çok turistin rutin uğrak yeri olan bu güzel şehirde kışları kardan adam yaparken dikkatli olmalısınız. Eğer köşe bir eviniz varsa ve devasa bir kardan adam yaparak vakit geçirmek ya da mahallenizi güzelleştirmek isterseniz bunun için bir limit var. 76 cm den uzun kardan adam yapmak bu şehirde ne yazıkki yasak.

 

Strange Canadian laws about margarine

9- Tereyağ renginde margarin satılması tüm Ontario eyaletinde yasak

1995 yılına kadar Ontario eyaletinde tereyağ görünümünde margarin satılması tamamen yasaktı. Zaten 1886-1948 yılları arasında tamamen yasak olan margarine 1995 yılına kadar da böyle bir kısıtlama getirilmiş ve margarinin özendirilmesi engellenmeye çalışılmıştı. Halen margarin bir çok markette sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile satılmamaktadır.

 

Strange Canadian laws about swimming in Toronto

10- Toronto’da istediğiniz her yerde yüzmeniz yasak

Toronto Liman başkanlığının sitesinde de yer alan bilgiye göre yüzmek için uygundur onayı almış alanlar haricinde kendi kafanıza göre gölde yüzmeniz yasak. Daha önce çok kısıtlı bir alana yayılmış olan yüzülebilen bölgeler bazı toplulukların kendi plajlarını yaratma çabaları sonrasında arttırılmıştır. Bunlara çıplaklar kampı üyeleride dahildir.

 

Strange Canadian laws about comic books

11- Suç içerikli çizgi romanların yayınlanıp satılması yasağı

Kanada genel kanunlarına göre içeriğinde suç bulunan ve suça teşvik eden çizgi romanların çizilmesi, yayınlanması, dağıtılması ve satılması yasaktır. Tabiki ne tarz suçlar olduğu belirtilmemiş olsada içerisinde suçluları yakalayan kahramanların olduğu çizgi romanlar serbest 🙂

 

Strange Canadian laws about clotheslines

12- Kanada’nın birçok bölgesinde çamaşır ipinde çamaşır asılması yasak

Kanada’da bir çok yerde geçerli ve halen gerçerli bir uygulama. Bu yasanın çıkartılmasındaki tek amaç ise görüntü kirliliği. Yıllar önce evlerin bahçelerinde kapalı ve yüksek çitler bulunmadığından çevre evlere görüntü kirliliği yaratmaması için çıkartılmış olan bu yasa artık evlerin arka bahçelerinde uzun ve kapalı çitlerin bulunması ile bir şekilde aşılmış görünüyor.

Strange Canadian laws about teenagers

13- Alberta eyaletine bağlı St. Paul şehrinde 15 yaşından küçük çocukların gece dışarı çıkması yasak

St. Paul sakinleri bu yasa sayesinde 15 yaş ve altı çocukları için gece evden kaçar mı korkusunu yaşamıyor. Çocuklar gece 12 ve sabah 6 arasında uygulanan bu yasa varlığında ancak yanlarında bir ebeveyn varsa dışarı çıkabiliyor. Özellikle yaz aylarında bu yasa gençleri gerçekten rahatsız etsede halen uygulanmaya devam ediyor.

Province-wide, Alberta: It is against the law to paint a wooden ladder.

14. Alberta eyaleti genelinde ahşap merdivenlerin boyanması yasak

Alberta eyaletinde ahşap merdivenlerin herhangi bir renge boyanması yasak. Bunun sebepleri ise kışları yoğun kış ve kar görülen Alberta’da boyanın kayganlık yarattığından merdivende kayma ve düşme gibi kazaları arttırabileceği ve beyaz boyanın yoğun karda görünmemesi sebebiyle gene kazalara yol açabileceği. Metal merdivenler ise bu yasaya dahil değil. İşte size yasada bir açık 🙂

Province-wide, Alberta: It is illegal to own a pet rat.

15. Alberta eyaletinde farelerin evcil hayvan olarak beslenmesi yasak

Eğer mahkemeden izin belgeniz yoksa fare türlerinin evcil hayvan olarak beslenmesi Alberta eyaletinde yasak. İllaki besleyeceğim inat ettim diyorsanız mahkemeye başvurup makul bir sebep belirtirseniz izin belgesi alabilirsiniz fakat bunun içinde gene ufak bir ücret ödemeniz ve her yıl bu izni yenilemeniz gerekiyor.

Toronto, Ontario: It is against the law to swear in a public park.

 

16. Toronto, Ontario’da parklarda küfür etmek yasak

Toronto’daki parklarda ve halka açık mesire yerlerinde yüksek sesli-çevredeki insanları rahatsız edici küfür ve hakaret içerikli konuşmalar yapmak yasak. Eğer bir kaç ağaç ilerinizde sürekli yüksek sesle konuşarak veya küfür ederek huzurunuzu kaçıranlar varsa tek yapmanız gereken 911’i aramak.

Windsor, Ontario: You are not allowed to play a musical instrument in a park, office, or other type of residence.

17. Windsor, Ontario’da park ve benzeri halka açık yerlerde müzik aletleri çalmak yasak

Ontario eyaletine bağlı Windsor şehrinde uygulanan bu yasa parklarda, açık ofislerde ve halka açık diğer yerlerde müzik aletlerinin çalınmasını yasaklıyor. Bunun tek sebebi ise Toronto’da uygulanan küfür ve yüksek sesle konuşma yasağı ile aynı: Huzurun korunması

Oshawa, Ontario: It is against the law to climb a tree.

18. Oshawa, Ontario’da ağaçlara tırmanmak yasak

Kediniz ağaçta mahsur mu kaldı? Ya da topunuz ağaç dalları arasında mı sıkıştı? Ağaca sakın tırmanmayın çünkü yasak. Hem doğanın korunması hem de insanlar için düşüp kendilerini yaralama tehlikesi içerdiğinden ağaçlara tırmanılması yasak. Sırf bu yasa yüzünden Oshawa itfaiye ekipleri yangın vakasından çok bu tarz vakalara bakıyor. Sakın topum ağaçta kaldı diye aramayın, itfaiyenin telefonu suratınıza kapatması yasak değil 🙂

Hay River, Northwest Territories: It is against the law to use a dog sled on a sidewalk.

19. Hay River, Northwest Territories’de kaldırımda köpek kazığı kullanımı yasak

Northwest Territories eyaletinde geniş bir araziye yayılmış olan Hay River şehrinde köpek kazıklarının kaldırımda kullanımı yasak. Ne alaka demeyin! Geniş arazilere yayılan evlerin hepsi şehre asfalt yollarla bağlı değil ve yoğun karda bu durumu aşabilmek için insanlar köpeklerin çektiği kızaklar kullanıyor. Ama şehir merkezine geldiğinizde kaldırımda bu kızakların sürülmesi kesinlikle yasak.

Image result for duel challenge

20. Kanada genelinde bir kişi düelloya davet etmek ya da bir düelloyu kabul etmek yasak

Kanada’da günümüzde de gerçerli olan bu kanuna göre bir kişiyi ne amaçla olursa olsun kavga veya benzeri bir düelloya davet etmek, size teklif edilen bir düelloyu kabul etmek veya bir kişiyi düelloya kışkırtmak yasak. Hadi düello yapanları anladık ama kışkırtan neden suçlu oluyor demeyin. Bu düelloları düzenleyip bahis üzerinden para kazananları unutmayalım.

 

Nation-wide: It is illegal to scare the Queen.

21. Kanada genelinde Kraliçeyi korkutmak yasak

Kanada’da Kraliçeyi ne şartla olursa olsun korkutmak, direk veya dolaylı yoldan korkutucu bir eylemde bulunmak yasak. Bunun sebebi ise Kraliçenin var olan rahatsızlıkları ve yaşına bağlanıyor. Kraliçe Kanada’ya pek uğramadığı için bu yasadan tutuklanmış olanların sayısı çok fazla değil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked