Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Yurtdışı yasaklı Kangal ve Van Kedisi, Kanada’da Çiftliklerde Üretilip Satılıyor

Yurtdışı yasaklı Kangal ve Van Kedisi, Kanada’da Çiftliklerde Üretilip Satılıyor
Güncel

Bu türlerin Yurtdışına çıkma yasağı sadece Türkler için geçerli

Sadece ülkemize özgü olan Kangal ve Van kedisi için koruma amaçlı uygulanan yurtdışına çıkma yasağı malesef sadece kendi vatandaşlarımıza uygulanıyor. Amerika ve Kanada’da web sitelerinde bile satışa sunulan bu türler turistler tarafından rahatlıkla yurtdışına çıkartılabiliyor.

Sadece çok özel durumlarda Tarım Köy İşleri Bölge Müdürlüklerinden alınan özel izinlerle yurtdışına çıkartılabilen bu türlerin kısırlaştırılmış olması da gerekiyor. Kısırlaştırma ameliyatının kanıtlanması ve operasyonu uygulayan klinik ve hekimden kaşe ve imzalı yazı alınması gerekiyor.

Yurtdışına dil eğitimi, geçici iş veya yurtdışına yerleşme gibi sebeplerle çıkan TÜRK vatandaşları ise evcil hayvanlarını yanlarında götürebilmek için yüzlerce gereksiz prosedür ile uğraşmak zorunda bırakılıyor. Kendi vatandaşlarımız tarafından yapılan bu başvuruların %90’ı red edilirken turistler elini kolunu sallayarak bu türleri yurtdışına çıkartıp çiftliklerde çoğaltarak yüksek rakamlara satışa çıkartıyor.

Kanada’nın en büyük ve aktif ilan sitesi Kijiji.ca üzerinde gururla bu türlerin üretimini yaptıklarını söyleyen satıcılar tarafından sadece kangal köpekleri için $650 – $1500 arası fiyatlar istenirken Van kedisi için istenilen fiyatlar ise $250 – $750 arasında değişiyor. Kendiniz kijiji üzerinden deneyip görebilir hatta kendinize bir Türk Kangal Köpeği ya da Van Kedisi Satın alabilirsiniz.

Kijiji.ca
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked